Европска Унија

До победата и по неа

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Колумнава ја пишувам во пресрет на малото финале на Европскиот кошаркарски шампионат. Веќе се сложивме: Македонија е...

Вашата Унија

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Цела нација е „изненадена и навредена“ од неколку (не)дипломатски настапи и „апла“ извештај на Европскиот парламент. Целите накострешени чека(в)ме што ќе ни порачаат Баросо и Филе од Охрид. Вистинска...

Религискиот фанатизам околу членството во Европската Унија

Пишува: Јован Крајевски, член на Президиумот на политичката партија Левица Да заборавиме за момент на криминалите на СДСМ. Да премолчиме на сите неисполнети ветувања. Да стиснеме заби за сите трагедии што се случија и што сè уште се случуваат. Да...

Извештајот на ЕК го потврди анти-европското владеење на СДС и ДУИ

Извештајот на Европската комисија (ЕК) за изминатата година ја потврди оценката која граѓаните веќе ја знаат, а тоа е дека Македонија нема напреднато милиметар во европскиот пат, во ниту една од областите кои се поделени во 33-те поглавја на...

Доверлив документ на шведското претседателство: ЕУ се плаши дека проширувањето ќе ја чини многу пари

Интеграцијата на новите членки ќе зависи не само од исполнувањето на критериумите од земјите кандидатки, туку и од капацитетот на самата Унија да го продолжи и да го продлабочи сопствениот развој, вклучително и капацитетот за интеграција на нови членки,...

Корупциски скандал во ЕУ: Условно ослободена европратеничката Ева Каили?

Поранешната потпретседателка на Европскиот парламент, која е во домашен притвор од април, е условно ослободена. Движењата на поранешната потпретседателка на парламентот Ева Каили повеќе не бараат деноноќен надзор, соопшти во четвртокот белгиското федерално обвинителство. Каили е во домашен притвор од нејзиното...

Говор на Кристијан Димков на ораторскиот натпревар организиран од Европско Движење

„Зборувам со Европа“ Никогаш не се случило, само еднаш и еве сега вторпат во историјата на Европската Унија да се побара од една држава кандидатка двапати да го промени својот Устав и да изврши две национални предавство во само неколку...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img