Корупциски скандал во ЕУ: Условно ослободена европратеничката Ева Каили?

Поранешната потпретседателка на Европскиот парламент, која е во домашен притвор од април, е условно ослободена.

Движењата на поранешната потпретседателка на парламентот Ева Каили повеќе не бараат деноноќен надзор, соопшти во четвртокот белгиското федерално обвинителство.

Каили е во домашен притвор од нејзиното ослободување од затвор минатиот месец.

„Ова ослободување подлежи на вообичаените услови во такви случаи“, се вели во соопштението. Запрашан за новите услови наметнати на Каили и дали таа би можела да патува во странство, портпаролот на обвинителството рече дека не може да образложи.

Каили е клучниот осомничен во срцето на корупцискиот скандал што го потресе законодавното тело на Европската унија минатата година додека трае истрагата за случајот „пари за политички услуги“.

Грчката пратеничка беше отстранета од функцијата потпретседател откако беше приведена кон крајот на 2022 година под обвинение за корупција, перење пари и членство во криминална организација. Таа негира дека сторила нешто лошо, рекоа нејзините адвокати.

Белгиските обвинители се сомневаат дека Каили бил меѓу неколкуте луѓе кои наводно биле платени од Катар и Мароко за да влијаат на донесувањето одлуки на собранието. Двете земји ги негираат обвинувањата.

Скандалот го привлече вниманието на јавноста на 9 декември, откако полицијата изврши повеќе од 20 рации, главно во Белгија, но и во Италија. Стотици илјади евра се пронајдени во дом и во куфер во хотел во Брисел.

Инаку, Ева Каили, грчката европратеничка која е во центарот на корупцискиот скандал што го зафати Европскиот парламент, и беше наредено да остане во затвор уште најмалку два месеци, и покрај молбите на нејзиниот адвокат за ослободување под електронски надзор.

Затекнатата пратеничка е во истражен затвор од 9 декември, кога беше уапсена од белгиската полиција, откако наводно била фатена на дело.

Пратеничкиот имунитет и беше укинат на лице место, а подоцна беше обвинета за учество во криминална организација, корупција и перење пари.

Во нејзината резиденција во Брисел биле пронајдени над 150.000 евра во готовина.

Одлуката за продолжување на притворот на Каили ја донесе белгиски судија по сослушувањето во Брисел, предизвика политичка бура во Брисел и поттикна брз процес за нејзино отстранување како еден од 14-те потпретседатели на Европскиот парламент.

Превземено од: https://novatv.mk/koruptsiski-skandal-vo-eu-ukinata-elektronskata-narakvitsa-uslovno-oslobodena-evropratenichkata-eva-kaili/

Последно