Борислав Крмов

Пратениците на Левица на средба со Амбасадорот на Босна и Херцеговина

Денеска, во Собранието на Република Македонија, претседателот на Левица Димитар Апасиев и пратеникот Борислав Крмов остварија средба со Амбасадорот на Босна и Херцеговина, Н.Е. Драган Јаќимовиќ. Во пријателска атмосфера, се разговараше за регионалните предизвици со кои се соочуваме и можноста за...

Крмов: „Европскиот фронт“ на СДС се разоткри како Косовски фронт

Фејзбук статус на пратеникот од редовите на Левица, Борислав Крмов „Европскиот фронт“ на СДС се разоткри како Косовски фронт. Само за да остане на власт, СДС со својата лакомост, неукост и кукавичлук ја стави Македонија под директна зависност од Косово. Но, ништо...

Крмов: Премиер што не може да се соочи со пратениците не е премиер

Фејзбук статус на пратеникот од редовите на Левица, Борислав Крмов На поставени прашања зошто СДС ја бутка великоалбанската агенда на ДУИ во Чашка и дали ќе го разрешат Мики Тодоров од директорското место на КПД Штип, поради нападот на нашиот...

Крмов: Сегрегацијата не може да биде демократски принцип

Пратеничко прашање на Борислав Крмов од Левица до премиерот Ковачевски. ,,Ние ја издигнавме сегрегацијата како еден врвен демократски принцип, нешто за кое милиони луѓе протестирале во Соединетите Американски Држави, да се тргне една од најодвратните политики коишто ова човештво имало,...

Пратениците на Левица го бојкотираа годишното обраќање на невидливиот претседател на Републиката

Ја известуваме македонската јавност дека двајцата опозициски пратеници на Политичката партија Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов – традиционално, веќе трета година по ред, не присуствуваа на пленарната седница, на која се обрати...

Левица со кривична пријава до Џафери за фрлените амандмани за деловникот

Пратениците на Левица – проф. д-р Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до Основното јавно обвинителство – Скопје, поднесоа заедничка кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Македонија – Талат Џафери, заради основано сомневање дека сторил кривично дело „Злоупотреба...

Крмов: Одбиваме да се покориме – одбираме да се бориме!

Говор на пратеникот Борислав Крмов на Вториот Пленум на политичката партија Левица: ,,Растот на Левица е незапирлив. Возот на историската нужност забрзано врви и ние мораме да го фатиме. Политичките успеси кои периодов ги ниже Партијата, целосно ги оправдаа нашите...

Пензионерите ги оставија износените чевли како новогодишно пакетче пред собранието

Износените чевли со кои пензионерите четири ипол месеци газеа по улиците протестирајки ширум државата, денеска ги оставија во новогодишни пакетчиња пред Собранието. Со апел и барање до пратениците, за линеарно зголемување на пензиите за 5.000 денари. „Ги повикувам пратениците сите...

Левица поднесе декларација во собранието на РМ за солидарност со палестинскиот народ

Пратениците на Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на Собранието, поднесоа Предлог-Декларација за солидарност со палестинскиот народ и осуда на израелската окупација. Во Декларацијата составена од девет точки, која се темели на...

Крмов: Макдонскиот народ мора да го препознае злосторничкото здружување на СДС, ДПМНЕ и ДУИ

Фејсбук статус на Борислав Крмов – Пратеник во Собранието на Република Македонија од редовите на Левица Македонскиот народ мора да го препознае троецот СДС-ДПМНЕ-ДУИ, како злосторничко здружение! Без КВОРУМОТ обезбеден од ДПМНЕ, Кривичниот законик немаше да биде донесен. Единствено ПРОТИВ ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img