Вести

Четири земји членки на ЕУ наскоро би можеле да ја признаат Палестина

RTE News објави дека се интензивираат разговорите меѓу Даблин, Мадрид, Љубљана и Ла Валета за потенцијалното заедничко признавање на палестинската државност. Ирската телевизија тврди дека тие земји чекаат гласање на Генералното собрание на Обединетите нации, може да резултира со отворање...

Србија испраќа хуманитарна помош во Газа

Србија испрати 900 тони хуманитарна помош во вредност од три милиони евра за Палестина, соопшти денеска Владата во Белград. Дел од храната, водата, медицинската опрема и шаторите за сместување на семејствата итно се испраќаат во Египет со авион во петок...

Левица оддаде почит на загинатите херои во борбата против фашизмот

Денеска во светот се одбележува Денот на победата над фашизмот. Со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, на 9 мај 1945 година беше ставен крај на Втората светска војна. По повод овој празник, делегација на Левица предводена од потпретседателот...

ЛЕВИЦА ПРОГЛАСИ ПОБЕДА – Апасиев: Имаме сигурни шест пратенички мандати

Лидерот на политичката партија Левица, Димитар Апасиев вечерва соопшти дека имаат освоени шест пратенички мандати на парламентарните избори и дека очекуваат да освојат уште еден пратенички мандат. Во Првата изборна едница, како што информираше на прес-конференција, имаат двајца пратеници, во...

До 13 часот на претседателските избори гласале 22, 63 отсто, а на парламентарните 25,64 

Излезноста на претседателските избори до 13 часот часот е 22, 63 отсто, а за парламентарните 25,64 проценти, покажуваат последните податоци на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК). Најголем одзив на гласачите за претседателските избори има во општините Кривогаштани (48,65%) и...

Излезеноста до 9 часот за парламентарните избори 4,45 отсто, а за претседателските 4,17 проценти

Излезеноста за вториот круг претседателски избори до 9.00 часот утрово е 4,17 отсто, согласно податоците од 1 009 избирачки места каде гласале 22 797 лица. Најголема е излезеноста во Пробиштип, 8,85, а најмала во Боговиње, 0,57. За парламентарните избори,...

Завршен народен собир на Левица денес во Скопје: Македонија се буди!

Денес (06 Мај) ве каниме на народен собир со носителите на пратеничките листи на Левица и идни пратеници во Собранието на Република Македонија. Собирот започнува во 13:00 во градски парк кај фонтана Лотосов Цвет . Дојдете, за да ги афирмираме нашите цврсти...

Крмов: Борбата во Собранието ќе се мултиплицира со повеќе пратеници на Левица

Изјава на носителот на листа на пратеници во ИЕ 3 при политичката партија Левица, Борислав Крмов: Со поголем број пратеници од Левица во Собранието, борбата ќе се мултиплицира, ќе се триплицира. Првпат по 30 години, македонскиот народ доби вистински народни...

Јанчев: Само сериозна државна интервенција во земјоделието е спас за ИЕ 4

Изјава на САШКО ЈАНЧЕВ, носител на листата за пратеници на Левица во ИЕ 4, во која рече: “Во изборна единица четири се Струмичко-Радовишката, Гевгелиско-Валандовската Котлина, Тиквешијата и голем дел од Пелагонија. Имаме златно поле и штета е луѓето да имаат ваква...

Што предвидува Левица во својата програма за локалната самоуправа?

Политичката партија Левица ја објави својата изборна програма за претстојните парламентарни избори. Во оваа сеопфатна програма, согласно идеолошката поставеност на партијата огромно внимание е посветено на локалната самоуправа. Изминатиот мандат, Левица со само двајца пратеници, успеа да спречи многу штетни...

Последни