Вести

Крмов од Кратово: Пристигна времето за решителна борба

Денес Носителот на Левица во третатата изборна единица Борислав Крмов, членот на Президиумот Александар Симонов, заедно со другарите и другарките од ЛО Кратово остварија средба со кратовчани. Како и во сите досега посетени места, така и во Кратово добивме огромна...

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ добитник на наградата „Специјален промотор на читачката култура“

Иако сите номинирани луѓе и институции несомнено имаат голем придонес за културата и за поттикнување на читачката култура, наградата за специјален промотор на читачката култура за 2024 година оди кај Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ од Скопје. Комисијата смета дека...

Русија и Кина го поддржаа а САД го блокираше барањето на Палестина за полноправно членство во ОН

Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се препорачува на државата набљудувач Палестина да добие полноправно членство во Обединетите нации. Со 12 гласа против, еден против и два воздржани, Советот не усвои нацрт-резолуција со...

Левица вечерва со митинг во Битола

Левица вечерва во Битола организира народен собир на кој говорници ќе бидат, Димитар Апасиев, претседателот на партијата, потоа Билјана Ванковска, кандидатката за претседател од Левица и Јована Мојсоска, носителка на кандидатската листа за пратеници во петтата изборна единица. Народниот собир ќе се одржи...

Апасиев: Сиромашниот албанец ни е поблизок од Кочо Анѓушев (Видео)

Емотивниот говор на претседателот на Левица - проф. д-р Димитар Апасиев, во Титов Велес, на 18 Април 2024, прв ден од кампањата за Парламентарните избори: „Зошто почнуваме од Велес? Ете затоа почнуваме... Почнуваме од Црвениот Велес. Градот на Рацин, каде...

Ванковска: Нас не нè задоволува фотелја и позиција, ние имаме кауза

Вечерва претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска кампањата за претставување на својата програма ја продолжи со митинг Велес. На митингот во Велес се обратија и претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев како и носителот...

Левица: Нешто е гнило во Министерството за култура на „нашата земја“

Министерката за култура на Република Македонија, Бисера Костадиновска Стојчевска и актуелен кандидат за пратеник, се спротивстави дека се шират дезинформации во однос на исплатата на мартовските плати кои според нејзините изјави пред јавност - „ќе бидат исплатени согласно Колективниот...

МЗШВ и водостопанство веднаш да ги обештетат овоштарите!

По хаваријата на системот за водоснабдување Макарија минатиот мај и немањето на вода за наводнување на овошните и лозовите насади, оваа година праските, кајсиите и другите овошки со намален род. Министерот Љупчо Николовски е директен виновник за изгубениот род на...

Нема влада без Левица – пораката од првиот предизборен спот за парламентарните избори на Левица

„Со децении веќе доаѓаат со план за власт, да земаат, да пустошат и да крадат! Татковината која ја сакаме ја претворија во перална за нивните црни пари! И сега ќе пробаат да дојдат со нивниот расипан план за власт, но...

Ванковска и Левица денеска со митинг во Велес

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска ќе одржи голем народен собир во Велес на кој ќе се обратат и претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев и носителот на листа на ИЕ3 Борислав Крмов. (во...

Последни