Колумни

Мециновиќ: Левица е единствената партија која е за признавање на палестинската држава

Фејзбук статус на портпаролот и носителот на листата на пратеници во ИЕ 2 при политичката партија Левица Во ЕУ тоталитарно се угнетува секоја форма на поддршка за Палестина. Ниту нивните колонијални апетити ги имаме, ниту вина за холокаустот, а ниту...

Јанчев: Единствена влада на национален спас може да биде онаа во која ДПМНЕ ќе зависи од Левица

Фејзбук статус на Сашко Јанчев, носител на листата за пратеници во ИЕ 4 Единствена влада на национален спас може да биде онаа во која ДПМНЕ ќе зависи од Левица. Секоја друга комбинација е влада за национално предавство која ќе го смени...

Димески: Што ги мотивираше ДПМНЕ досега да ја напаѓаат Левица?

Фејзбук статус на Игор Димески, носител на листата за пратеници во ИЕ 6 на политичката партија Левица Од Вмро Дпмне ќе ги запреле сите напади кон Левица во интерес на националното единство?!? Логички се поставуваат прашањата: А што ги мотивираше до сега...

Ванковска: Таче и Мицко имаат уплав од Апасиев

Фејзбук статус на претседателскиот кандидат на Левица, проф. д-р Билјана Ванковска Димитар Апасиев го познавам од неговите студентски денови, кога беше демонстратор на Правниот факултет, но и активист на Слободен индекс и неколку други социјални левичарски движења. Токму во тоа...

Мециновиќ: Каде отиде „историскиот успех“ на СДС со промената на името?

Фејзбук статус на Амар Мециновиќ, носител на листа за пратеници на политичката партија Левица во ИЕ 2 Океј. СДС во еден од првите спотови поентира со: ,,единствената шанса за Македонија е ЕУ". Прво, нели се стабилизиравме под НАТО, што до толку...

Aпасиев: За да не можат работниците да гласаат, СДС организираше избори на работен ден

Фејзбук статус на претседателот на политичката партија Левица, Проф. д-р Димитар Апасиев Досега, во историјата на независна Македонија, само трипати имало избори во РАБОТЕН ДЕН. И не е тешко да погодите, секогаш кога СДС биле на власт! Оваа одродена клика со...

Искуства со претставниците на ОБСЕ/ОДИХР

Фејзбук статус на претседателскиот кандидат на Левица, проф. д-р Билјана Ванковска На секоја моја средба со граѓани обично се појавуваат претставници на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР кои следат што се случува, разговараат со граѓаните, ама и со мене. Тоа се обично...

Молкот на бугарските политичари и одложеното дејство на Уставните измени

Пишува: Влатко Токарев, член на правниот сектор при политичката партија Левица и магистер по право на универзитетот во Кембриџ Зa одложеното дејство на уставните измени многу кажува молкот на бугарските политичари. Бугарија е во предизборен период, а несвојствено за нив...

Кој е виновен за војната во Украина?

Еве четири гледишта за војната во Украина, наведени по редослед на зголемен цинизам за вината на САД за кризата: Руската инвазија на Украина беше целосно неиспровоцирана, а одговорот на САД беше благородна одбрана на демократијата и на меѓународниот поредок заснован...

Мустафаоглу: ДПМНЕ организира трибини за младите, додека ги одбива сите иницијативи на Левица за младите

Пишува: Дарја Мустафаоглу, советничка во општина Ѓорче Петров и кандидатка за пратеник во ИЕ 2 од редовите на политичката партија Левица Хахаххахаха ДПМНЕ утре во Ѓорче ќе организирале трибина за „Инволвираноста на младите во носењето на одлуки” Нека кажат на...

Последни