Сандра Перовиќ ќе учествува во гласањето за наградата Златен глобус

БЕЛГРАД: Здружението на странски новинари акредитирани во Холивуд (HFPA) ја избра филмската критичарка, телевизиска сценаристка и уредничка на РТС Сандра Перовиќ за нов гласач за престижната награда „Златен глобус“, која се доделува за филм и телевизија, како во Америка, така и во низ светот.

По Оскарите, Златните глобуси се вторите најважни американски филмски награди и често се главен показател за тоа кои се фаворитите за Оскарите.

Основана е во 1943 година, а првите награди Златен глобус се одржаа во јануари 1944 година во студиото 20th Century Fox во Лос Анџелес.

Од минатата година, гласачкото тело, кое има околу 200 членови, е проширено за да вклучи експерти од целиот свет.

Статуетката за Златен глобус

„Ми беше дадена голема чест како професионален и телевизиски сценарист од Србија, кој посветено ја следи филмската уметност со децении и има повеќе од 500 ексклузивни интервјуа со најголемите творци од целиот свет. По учеството во меѓународните жириа на критичарите на филмските фестивали во Кан, Венеција и Берлин, ова е своевидна холивудска надградба – признание што ќе ја обои мојата досегашна кариера и ќе биде поттик во мојата идна работа. Ова е признание и за нашата земја“ рече Перовиќ.

Сандра Перовиќ е телевизиски сценарист на специјализирани емисии за филмот – „Велика илузија“, Хроника на фест, Фестивал на авторски филм, документарен и краток филм.

Репортер е и автор на филмски содржини во Дневник и во Културниот дневник на Радио телевизија на Србија.

Промовира домашни филмови и автори кои се најдобри претставници на српската култура во светот.

Таа интервјуирала оскаровци, актери и еминентни режисери како: Оливер Стоун, Клод Шаброл, браќата Тавијани, Кен Лоуч, Дејвид Линч, Мајкл Кејн, Ентони Хопкинс, Расел Кроу, Џуди Денч, Леонардо ди Каприо, Шон Конери, Николас Кејџ, Дејмон, Џејмс Франко, Ралф Фајнс, Шерон Стоун, Клајв Овен, Тилда Свинтон, Џулијан Мур, Пирс Броснан, Стив Мартин.

Перовиќ направи интервјуа и со: Брус Вилис, Жан Рено, Даниел Крег, Кристин Скот Томас, Пенелопе Круз, Натали Портман, Џереми Ајронс, Пол Верховен, Анџелина Џоли, Џеф Бриџис, Хали Бери, Антонија Бандерас, Бенисија Дел Торо, Жулиет Бинош, Харви Кајтел, Колин Фарел, Изабел Ипер, Катрин Денев, Александар Сокуров, Никита Михалков, Андреј Кончаловски, Анджеј Вајда и многу други

Превземено од: https://www.dnevnik.rs/kultura/naslovi/sandra-perovic-ce-ucestvovati-u-glasanu-za-dodelu-zlatnog-globusa-11-04-2023?fbclid=IwAR1I8dvStWuLrcs4PG3KdTekTSyCp-8QD9hknmvM7soU6-Kv5SlTX_IK5yI

Последно