Велес

Ванковска: Нас не нè задоволува фотелја и позиција, ние имаме кауза

Вечерва претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска кампањата за претставување на својата програма ја продолжи со митинг Велес. На митингот во Велес се обратија и претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев како и носителот...

Ванковска и Левица денеска со митинг во Велес

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска ќе одржи голем народен собир во Велес на кој ќе се обратат и претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев и носителот на листа на ИЕ3 Борислав Крмов. (во...

Левица е против планот на Шаќири за укинување на македонска и воведување на втора албанска паралелка во велешката гимназија

Спротивно на анализите на СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ од Велес за реалните потреби и доставениот Предлог план за упис на ученици во прва година во учебната 2024/25 година, МОН на 29.03.2024 година објавиле Конкурс за запишување на ученици во...

Фамилијарни врски ќе решаваат за преработка на згурата од велешката топилница

Македонско-српската компанија ,,КЕПС МОНТ” деновиве е во процес на стекнување на Б еко-дозвола за преработка на згурата од велешката Топилница. Имено, во процесот на консултации е вклучена консултантската куќа G-KONSULT од Скопје, којашто се поврзува со Мартина Блинкова-Дончевска, внука...

Жестоки демонстрации во општина Чашка по противзаконското отварање на албанска паралелка во О.У Тодор Јанев (Видео)

Фејзбук статус на советникот од редовите на Левица во општина Велес - Игор Смилев БОЈКОТ, ПРЕКИН НА НАСТАВАТА, ТЕНЗИИ и ИНЦИДЕНТИ во општина Чашка после одлуката на МОН за незаконско отворање на албанска паралелка во О.У. Тодор Јанев. Додека министерот за...

Левица: Шаќири незаконски го зголемува бројот на албански паралелки во велешката гимназија

Реакција на Политичката партија Левица На денешната седница на Советот на Општина Велес, на дневен ред е ставено скандалозно Предлог–решение за давање согласност за формирање на паралелка со помал број на ученици за учебната 2023/2024 година на СОУ Гимназија „Кочо...

Велес ќе ги враќа моштите на Панко Брашнаров, по иницијатива на Левица

Соопштение на ЛО Велес при политичката партија Левица Иницијативата за враќање на моштите на народниот учител Панко Брашнаров, предложена од советничката група на Левица во Советот на Општина Велес едногласно беше прифатена на денешната седница. Панко Брашнаров, човекот кој беше генерација...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img