Урсула Фон Дер Лајен

Трамп се заканува со трговска војна против ЕУ

Како што пренесува Блумберг, во случај на победа на претстојните избори во САД, Доналд Трамп подготвува „трговска војна против Европа“ (ЕУ). Станува збор за контрамерки поради дигиталниот данок што некои членки на ЕУ го воведоа за американските технолошки гиганти како...

По повод посетата на Урсула Фон Дер Лајен потсетуваме на моментот што МТВ го цензурираше лани

По повод „посетата“ на Претседателот на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен, потсетуваме на моментот лани кога држеше говор и ги убедуваше пратениците да го изгласаат „францускиот предлог“ за бугаризација на Македонија. За време нејзиниот говор, пратениците од редовите на...

Познатата писателка Ведрана Рудан до Урсула Фон Дер Лајен – Која си ти бабо?

Во интервју за српската утринска емисија на телевизијата „Прва“ познатата хрватска писателка Ведрана Рудан говореше „без влакна на јазикот“ во однос на нејзините ставови за актуелните политички случувања, од глобално и локално ниво. „Државата Израел е фашистичка земја, тупаница на...

Европратеничка распали по Урсула Фон Дер Лајен: Која си ти да зборуваш во наше име?

Популарната независна европратеничка од Ирска, Клер Дејли која постојано говори „без влакна на јазикот“ распали на твитер по претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон Дер Лајен во однос на моменталната ситуација помеѓу Палестина и Израел. За која Урсула објави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тамара Јованов: Што значи живот во продолжена сиромаштија?

Пишува: Тамара Јованов – Апасиева –  Професорка на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип  Што значи живот...
- Advertisement -spot_img