Синдикат

Шефови има, поштари нема – Штрајк во македонска пошта

Разнесувачите на пошта и шалтерските работници се во дефицит, додека административните и руководните позиции се преполнети, вели претседателот на Синдикатот на Пошта. Со тоа што имаме само еден шеф за секој работник, се стигна до неоднос помеѓу бројот на...

Од понеделник штрајк во ФЗО

Вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување од понеделник ќе стапат во штрајк. Од Синдикалната организација на Синдикатот на УПОЗ при Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) информираат дека ќе се извршуваат само неопходните работни задачи како пријава на...

Дали е европски од законите да се извади минималната плата и да се прави дискримнација меѓу вработените?

Соопштението на Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија – САДУ има морална одговорност да ја извести јавноста, особено  сите вработени во јавниот сектор за кој важат Законот за административни  службеници...

Контролорите најавија штрајк доколку Владата не ги разреши директорите на М-НАВ

Фејзбук објава на Александар Тасевски, Претседател на синдикатот во М-НАВ Пред се сакам да изразам ОГРОМНА благодарност до целата македонска јавност за изразената поддршка на активностите на Струковиот Синдикат на Контролорите на Летање - ССКЛ за целиот изминат период, а...

Нападнати вработени во М-НАВ

Фејсбук статус на Александар Тасевски, Претседател на синдикатот во М-НАВ Бидејќи во моментов немам време секој медиум посебно да го известам, го користам мојот профил кој што знам дека голем број на медиуми во моментот го следат за да известам...

12.000 градежни работници заминале од земјава за една година

Синдикатот за градежништво и индустрија предупредува дека само минатата година од Македонија во странство си заминале околу 12.000 работници. Ова е загрижувачки податок, иако токму лани беше постигнат успех со потпишувањето на колективниот договор за вработените во јавниот сектор,...

Машиновозачите демантираат: Основната плата ни е 23.000, а не 60.000 денари

Прекинот на патничкиот и товарниот железнички сообраќај во Македонија продолжува, а машиновозачите го демантираат вчерашното соопштение на раководството на Железници на РМ-Транспорт дека платата на машиновозачите изнесувала 60.000 денари. Претседателот на Синдикатот на машиновозачи и претставник на машинскиот персонал, Тони...

Левица: Претседателот на Македонскиот полициски синдикат – побогат од 99% од населението

Реакција на Сектор Безбедност при политичката партија Левица Ако километражата на неговото службено возило не беше доволно да ви укаже на каква висока нога живее претседателот на Македонскиот полициски синдикат, неговиот имотен лист е совршен пример за класната определба на...

СОНК: Просветните работници остануваат дискриминирани

Синдикатот за образование најпрвин бара усогласување на платите врз основа на зголемувањето на минималната плата за 2023 година а потоа да се додаде планираното зголемување од 10%. Ова зголемување е предвидено во предложениот текст на Општиот колективен договор за...

Левица: Вработените во УЈП штрајкуваат, Бесими не сака ниту да ги прими

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица Протестот на вработените во УЈП кој започна минатата недела ќе продолжи и во наредните денови. Вработените бараат од министерот Фатмир Бесими да го потпише колективниот договор со кој се зголемуваат платите согласно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мециновиќ: Констатации како советник во Град Скопје за ситуацијата во градот

Пишува: Портпаролот на Левица и ново избран пратеник во собранието на Република Македонија од редовите на политичката партија Левица,...
- Advertisement -spot_img