Обединети Нации

Куба повикува на мир на Блискиот Исток

На сликата е прикажан масовен кубански собир на чело со претседателот Мигел Дијаз-Канел Бермудез во солидарност со Газа во Хавана, 2 март Како одговор на тековната и алармантна ситуација на Блискиот Исток, Министерството за надворешни работи на Куба издаде соопштение...

Вучиќ: 78 дена уништуваа и убиваа деца, ама слободата никогаш нема да ни ја земат

По повод 25-годишнината од почетокот на агресијата на НАТО врз СР Југославија, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека Србија и покрај се е жива, разбудена, посилна, похрабра, пркосна и слободна и дека нејзината слобода никогаш нема да можат...

ОН драстично го намалува буџетот за Агенцијата за палестински бегалци

Агенцијата за палестински бегалци на Обединетите Нации (UNRWA) ќе се соочи со недостаток од 65 милиони долари до крајот на февруари, известува Њујорк Тајмс. Огромната дупка во буџетот на агенцијата која вработува околу 30,000 лица, од кои 13,000 се во...

ОН: Нема напредок во однос на пристрасноста кон жените во една деценија

Предрасудите за следење на податоците против жените не покажаа напредок во изминатата деценија, при што предрасудите останаа „длабоко вградени“ во општеството и покрај кампањите за права, како што е MeToo, се вели во извештајот на ОН во понеделникот. И кај...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img