НАТО

Азов на пат. Неонацистичката бригада ќе ја обиколува Европа. Планирани се појави и во Германија.

Пропагандната машина на движењето Азов ги претставува воените херои кои можете да ги допрете. На 21 јули, таа започнува европска турнеја со членовите на борбената единица на 3-та одделна јуришна бригада во украинската армија. Единицата, со која командува Андриј...

Заедно сме посилни – Мали, Буркина Фасо и Нигер се обединуваат во Конфедерација!

Буркина Фасо, Мали и Нигер, денеска на својот прв самит во главниот град на Нигер, Ниамеј, го ратификуваа сојузот обзнанувајќи дека ќе делуваат заедно во „конфедерација“, одлука што го означува нивниот конечен раскин со остатокот од западноафриканскиот блок на...

На денешен ден во 1999 година, пред Пентагон се одржа голем протест против НАТО бомбардирањето на Југославија

Новинарката и поранешна членка на Црните Пантери, Моника Мурхед, објави: „Браќа и сестри, овде не се работи за сценариото што го подметнуваат, туку за воената и економска окупација на Југославија, а владата на Југославија е принудена да се повлече...

Германија е сè уште еден вид колонија на САД

Улфкоте извесно време беше уредник на познатиот германски дневен весник Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), каде што од прва рака беше убеден дека ЦИА и германската разузнавачка служба БНД поткупуваат новинари да пишуваат антируски и крајно прозападни и про -Статии...

Мојсоска: ЕУ/НАТО фундаментализмот ја донесе Македонија до најмал економски раст во регионот

Пишува: Јована Мојсоска, Генерален секретар и носител на ИЕ 5 при политичката партија Левица. Македонија бележи НАЈМАЛ економски раст од сите земји во регионот, според најновиот извештај од Светска банка. Ова се должи пред се, на големата зависност на македонската...

НАТО и јас/ние

Пишува: Претседателскиот кандидат на Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Во екот на претседателската кампања, јубилејот на НАТО минува по малку незабележано. Штета! Има тука толку „бисери“! Властите се трудат до степен во кој на крајот ќе нѐ/се убедат дека сме...

Ќерката на пилотот кој прв полета да го брани српското небо од НАТО агресорите, тргнала по стапките на таткото херој и станала воен пилот

Bо неделата, на 24 март, се одбележа 25-годишнината од бомбардирањето на Сојузна Република Југославија (СРЈ). Иљo Аризанов бил првиот пилот кој полетал во борбена задача на 24 март 1999 година од аеродромот на ЈНА во Ниш. Познатиот српски пилот Иљo...

Апасиев: НАТО не носи демократија, НАТО е кршач на меѓународното право и Повелбата на ОН

Претседателот на Левица проф. д-р Димитар Апасиев за Декларацијата на Собранието по повод четири години од членството во НАТО: ,,НАТО не носи демократија! НАТО е кршач на меѓународното право и на Повелбата на ООН. Без дозвола на Советот за безбедност,...

(Видео): Грчките комунисти блокираа воз со тенкови на НАТО

Членови на Комунистичката партија на Грција (ККЕ) поставија блокада на железничка пруга во градот Александрополис пред воз кој превезува тенкови на НАТО, со дестинација до Бугарија. За време на протестната акција, која се одржа оваа сабота, демонстрантите застанале пред возот...

На денешен ден започна НАТО бомбардирањето врз Југославија

Пред 25 години на денешен ден започнаа воздушните напади на авионите на НАТО врз тогашна Сојузна Република Југославија (Србија и Црна Гора). За време на 78-дневните бомбардирања, според официјалните извори, загинаа 2.500 лица, додека вкупната материјална штета проценета е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кина го изгради првиот нуклеарен реактор отпорен на распаѓање

За прв пат истражувачите од Универзитетот Цингхуа во Кина успешно демонстрираа реактор за нуклеарна фисија отпорен на распаѓање. Дизајнот...
- Advertisement -spot_img