Москва

Културен настан „Читај ја Македонија“ во Москва

Во Москва, на ден 20.04.2024 во библиотеката Алексеј Толстој се одржа литературна средба во рамки на проектот „Читај ја Македонија!“, што Олга Панкина, поетеса и преведувач, претседател на невладината организација „Македонски културен центар“ во Москва успешно го реализира од...

Испрашување од ФСБ агент на еден од терористите во Москва (Видео)

ФСБ агент во видео интервју ги испрашува терористите за нивните планови по нападот. Терористите откриваат дека планирале да отидат во Киев. Сите терористи го спомнуваат Саифулио како координатор кој им дал инструкции и ресурси за нападот. Тие откриваат и...

Официјална Мoсквa јa обвинувa Укрaина зa терористичкиoт напад

Шефот на руската безбедност Патрушев ја обвини Украина за терористичкиот напад во регионот на Москва, отфрлајќи ја вмешаноста на ИСИС. Откако лидерот на Кремљ, Владимир Путин ги обвини „оние кои се борат против Русија во рацете на режимот во Киев“...

Осмоодделенецот кој спаси стoтина животи за време на терористичкиот напад во Москва (видео)!

Среде терористичкиот напад во Градското собрание Крокус, 15-годишниот Ислам Калилов покажа извонредна храброст водејќи над 100 лица на безбедно. И покрај неговата млада возраст, Ислам бил вработен со скратено работно време во гардеробата на концертната сала Крокус и бил добро...

Хамас го осудува терористичкиот напад во Москва

Официјално соопштение на палестинската организација Хамас „Во името на Аллах, најмилосрдниот, најмилосрдниот Ние во Движењето на исламскиот отпор (Хамас) најостро го осудуваме терористичкиот напад кој беше насочен кон цивили во руската престолнина Москва, и остави десетици мртви и ранети. Упатуваме искрено сочувство...

Левица со сочуство до жртвите на терористичкиот напад во Москва и нивните семејства

Светската и македонската јавност се згрозени од терористичкиот напад кој се случи минатата ноќ во Москва. На крајно умоболен, суров и грозоморен начин беа убивани невини луѓе од автоматско оружје во концертната сала „Крокус“. Според информациите кои се достапни засега...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img