левица

ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под бизнис интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супермасија на бизнис - интересите врз интересите на работниот народ! Ова решение дополнително ќе ја зголеми експлоатацијата на работниците, која...

Здравствениот систем се распаѓа – здравствените работници експлоатирани и понижени

Последната хаварија на Државна болница ги затвори операционите сали, а пациентите се препраќаат во „8 Септември“ или во Градска болница за операции, додека, пак, здравствените работници се максимално експлоатирани и понижени. Партиските министри кои ги следат мал милион коруптивни...

Што предвидува Левица во својата програма за здравствениот систем

Политичката партија Левица ја објави својата изборна програма за претстојните парламентарни избори. Во оваа сеопфатна програма, согласно идеолошката поставеност на партијата огромно внимание е посветено на здравствениот систем. Изминатиот мандат, Левица со само двајца пратеници, успеа да спречи многу штетни...

Во сабота народен собир на Левица во Прилеп

Почитувани граѓани на град Прилеп, членови и симпатизери на политичката партија Левица свое обраќање во кино сала ,,Мис Стон" Прилеп ќе имаат претседателот проф. д-р Димитар Апасиев и носителот на ИЕ 4 м-р Сашко Јанчев. На ден 27-ми април 2024...

Левица од Скопје: Потребен е мораториум за национални предавства, а не за меѓупартиски препукувања

Синоќа во Скопје Левица го одржа завршниот народен собир за првиот круг Претседателски избори 2024 во другарска и борбена атмосфера. Проф. д-р Билјана Ванковска ги поздрави присутните гости, ги сумираше импресиите од првиот круг и ги постави рамките на...

Левица вечерва со митинг во Битола

Левица вечерва во Битола организира народен собир на кој говорници ќе бидат, Димитар Апасиев, претседателот на партијата, потоа Билјана Ванковска, кандидатката за претседател од Левица и Јована Мојсоска, носителка на кандидатската листа за пратеници во петтата изборна единица. Народниот собир ќе се одржи...

Левица: Османи и Таравари противзаконски водат претседателска кампања

Веќе длабоко навлезени во кампањата за претседателските избори претседателсите кандидати Бујар Османи поддржан од УЧКите од ДУИ и Арбен Таравари поддржан од необалистичката коалиција „Вреди“ се уште противзаконски се рекламираат со билборди единствено на албански јазик. Според член Членот 7...

Граѓаните на Пробиштип одлучни – Левица е новата политичка сила

Претставници на политичката партија Левица, денеска на градскиот пазар остварија средба со жителите на Пробиштип. Пратеникот Борислав Крмов, членот на Президиум - Александар Симонов, како и членовите на ЛО Левица - Пробиштип, во директна комуникација со граѓаните ги споделија дел...

Мустафаоглу: Левица ги натера институциите да ги отворат очите за борбите со кучиња

Фејзбук статус на Дарја Мустафаоглу, советничка во Ѓорче Петров и кандидатка за пратеник во ИЕ 2 од политичката партија Левица 8 април беше Меѓународен ден за подигнување на свеста против борбите со кучиња… ама кога се работи за охрабрување во...

Силна поддршка за враќање на достоинството на нацијата и во Св. Николе

Влегуваме ВоБорба за Македонија против сите. Прв чекор како Претседател ќе биде раскинување на Договорот за добрососедство со Бугарија, затоа што барањата во од таа страна веќе го надминаа тој договор како таков" - истакна Билјана ВАНКОВСКА, кандидат за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img