Германија

Германската економија „падна“ во 2023 година

Во 2023 година, според прелиминарните проценки, германската економија падна за 0,3 отсто на годишно ниво, откако порасна за 1,8 отсто во 2022 година. Ова го соопшти германската федерална статистичка служба Дестатис. „Целиот економски развој во Германија заглави во 2023 година, во...

Колонијалните злосторства на Германската империја

Германската империја беше официјално основана во 1871 година, а набргу потоа разви интерес за стекнување прекуокеански колонии. Мотивацијата за колонијална експанзија вклучуваше економски интереси, желба за стратешки поморски бази и потрага по престиж за да се совпадне со другите...

Синдикатите најавуваат огромен штрајк во Германија на 8 јануари

Голем штрајк може да ја парализира Германија во понеделник, 8 јануари, јавуваат германските медиуми. Штрајк имаат најавено машиновозаќите и земјоделците. Гневните земјоделци и железничкиот синдикат ГДЛ може да предизвикаат хаос со штрајкот најавен за 8 јануари ширум Германија. Сите кои...

Невработеноста во Германија на рекордно ниво

Според сите аспекти, најголемата европска економија се соочува со значителни предизвици во обидот да се врати на патот на опоравување од сегашната криза. Прогнозата на Институтот за истражување на пазарот на труд (ИАБ) предвидува дека бројот на невработени во...

Како пропадна економската велесила Германија

Германија, која беше позната како економски идеал практично за целиот свет, денес е далеку од таа титула, оценуваат економските аналитичари. Со децении го следи економскиот успех еден по друг, доминирајќи на светските пазари, од автомобили до индустриски машини. Таа...

Вo пензија на 67 год – Германија ги враќа пензионерите на работа

Од 2031 година вработените ќе можат да одат во пензија само на 67 години Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер изјави дека оние кои ќе се пензионираат на 63 години треба да се вработат на краткорочни работни места, јавува Анадолија. „Има...

Во Германија рапидно расте бројот на деца во ризик од сиромаштија и социјална изолација

Децата на родители со пониски образовни квалификации во Германија се особено изложени на ризик од сиромаштија, објави во средата Сојузниот завод за статистика во Визбаден. „Опасноста од влегување во категоријата сиромашни граѓани е особено голема кај децата и младите до...

Расте трендот на национализам во ЕУ!

Според најновата анкета во Германија, десничарската партија АФД (AFD - Alternative für Deutschland) има скок во рејнтингот од петто на второ место! АФД, со рејтинг од 21%, дури веќе е и пред владечката партија СДП, чиј рејтинг едноставно падна за...

Левица со предлог резолуција за признавање и афирмација на јазикот, културата и суверенитетот на Германија.

Пратениците на Левица, во Собранието на Република Македонија поднесоа ПРЕДЛОГ- РЕЗОЛУЦИЈА за продолжување на евроинтеграциските процеси и за признавање и афирмација на јазикот, културата и суверенитетот на СР Германија. Оваа Резолуција се предлага на Собранието на РМ како резултат на...

Екс премиерот на Фрнација, Франсоа Фијон: Ако сакам ќе продавам рилети на Црвениот плоштад!

Поранешниот премиер на Франција, Франсоа Фијон, по сомневање за наводни „врски“ со Русија, некаде во мај оваа година, беше повикан на сослушување пред Истражната комисија за политичко, економско и финансиско мешање во Франција од страна на странски сили.Ваквите обвинувања...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Изборите ќе „изедат“ 10,6 милиони евра

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 – та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски...
- Advertisement -spot_img