ДИК

До 13 часот на претседателските избори гласале 22, 63 отсто, а на парламентарните 25,64 

Излезноста на претседателските избори до 13 часот часот е 22, 63 отсто, а за парламентарните 25,64 проценти, покажуваат последните податоци на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК). Најголем одзив на гласачите за претседателските избори има во општините Кривогаштани (48,65%) и...

Излезеноста до 9 часот за парламентарните избори 4,45 отсто, а за претседателските 4,17 проценти

Излезеноста за вториот круг претседателски избори до 9.00 часот утрово е 4,17 отсто, согласно податоците од 1 009 избирачки места каде гласале 22 797 лица. Најголема е излезеноста во Пробиштип, 8,85, а најмала во Боговиње, 0,57. За парламентарните избори,...

Речиси 13% излезност на претседателските избори до 11 часот

Според податоците на официјалната веб-страница на Државната изборна комисија (ДИК), излезеноста на избирачките места на првиот круг од претседателските избори до 11 часот е 12,78 отсто или гласале 229 417 гласачи. Овие проценти и бројки, според податоците на ДИК, се...

Апасиев до АВМУ и ДИК: Дали сте бе вие нормални?

Фејзбук статус на претседателот на политичката партија Левица, проф. д-р Димитар Апасиев Знаете ли дека Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со амин на Државна изборна комисија / Komisioni shtetëror i zgjedhjeve / SEC - за да им угоди...

Официјално: Ванковска влегува во трка за претседател

Во просториите на ДИК, овластениот претставник и раководител на Претседателскиот изборен штаб на Левица, Реџеп Исмаил, денес ја поднесе кандидатурата на претседателскиот кандидат, проф. Билјана Ванковска. Потсетуваме дека без притисоци, без партиска војска, платени списоци и празни ветувања, и покрај...

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Билјана Ванковска

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на политичката партија Левица Вечерва, во одлична атмосфера, во присуство на претседателот на Левица проф. д-р Димитар Апасиев, кандидатката за претседател на Република Македонија, проф. д-р Билјана Ванковска и голем број членови и симпатизери...

Дури 80% од подрачните канцеларии на ДИК не работат

По континуирани поплаки од страна на граѓани дека подрачните канцеларии на ДИК во тек на работни денови од 08.30 до 16.30 не се отворени и дека телефонските броеви кои што се објавени на страната на ДИК за контакт со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img