Црвено море

Кинеските и руските бродови непречено минуваат низ Црвеното Море и не се цел на Хутите

Според Хутите, тоа е затоа што Кина и Русија не ја олеснуваат агресијата на Израел против Газа и како резултат на тоа не се нивна цел во блокадата на Црвеното Море. Официјален претставник на Хутите изјави дека Кина и...

Што се случува со Хутите и пловидбата во Црвеното море?

Анализа на воениот експерт Дарко Тодоровски Интересни настани се развиваат околу Хутите и пловидбата во Црвеното Море Како што се сеќавате, со избувнувањето на борбите во Газа, Хутите почнаа да ја напаѓаат израелската територија со рекети и беспилотни летала. Но, се...

Хутите нападнаа уште еден брод – Иран има целосна контрола врз Црвеното море

Командата на Хутите потврди дека денеска беспилотно летало на Хутите го погодило контејнерскиот брод Маерск Гибралтар во близина на брегот на Јемен. Не се знае степенот на штетата. Хутите продолжуваат да дејствуваат на доволно принципиелен начин што му овозможи на...

Нападнат уште еден танкер во Црвеното море близу Јемен

Противбродска ракета за која се сомнева дека е истрелана од јеменските Хути погоди танкер кој пловеше под норвешко знаме во Црвеното море во близина на брегот на Јемен што претставува клучна бродска рута. Нападите на танкери за нафта и хемиски...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img