БРИКС

Си Џинпинг: Односите помеѓу Русија и Кина се поставени на цврсти темели

Односите меѓу Русија и Кина се поставени на цврсти темели, а способноста на двете земји да се соочат со предизвиците станува се посилна, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорите со рускиот премиер Михаил Мишустин во...

БРИКС сега е побогат од Г7

Земјите од БРИКС ги надминаа државите од Г7 во однос на паритетот на куповната моќ на нивното население, рече рускиот претседател Владимир Путин во интервју за China Media Group. „Што се однесува до БРИКС, уште во времето на самитот во...

Како се формира јавното мислење преку медиумите, по теркот на западните влади

Шестиот медиумски форум на БРИКС и соработката во областа на медиумите и јавното мислење Соработката во борбата против дезинформациите, заштита на интересите на земјите во развој и почитувањето на новинарските принципи во пренесувањето на вистината се политичките и економските процеси...

Комунистите во Србија со барање до владата да поднесе барање за кандидатура во БРИКС

Новата комунистичка партија на Југославија (НКПЈ) ја повика Владата на Србија да донесе одлука за поднесување кандидатура за членство во БРИКС, меѓународна организација основана од Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. „Главната причина за поднесување кандидатура за влез во...

БРИКС се проширува – шест нови држави ќе станат членки

Водачите на групата БРИКС ги поканија Саудиска Арабија, Иран, Етиопија, Египет, Аргентина и Обединетите Арапски Емирати да се приклучат, во потег чија цел е да го зголеми влијанието на блокот кој вети дека ќе биде водачот на „Глобалниот југ“. Експанзијата,...

Земјите од БРИКС се согласија за проширување на блокот!

Светската јавност е свртена кон самитот на геополитичкиот блок БРИКС, кој годинава, од 22 август до 24 август се одржува во, главниот град на Јужна Африка, Јоханесбург. Главна точка на овој самит беше проширувањето на блокот, составен од Бразил, Русија,...

Почнува самитот на БРИКС – противтежата на западната глобална доминација

Jужна Африка од 22 до 24 август е домаќин на самитот на земјите од групата БРИКС и други земји од Глобалниот југ, со цел да се балансира западната доминација на светскиот поредок. Најмалку 40 шефови на држави и влади во...

Русија ја поддржува идејата за проширување на БРИКС

Русија соопшти дека со придружувањето на нови членки групата земји БРИКС дополнително ќе зајакне, јасно давајќи до знаење дека ја поддржува идејата за проширување на блокот кој покрај Русија го сочинуваат Бразил, Индија, Кина и Јужноафриканската Република. Москва таа група...

Дополнителен импулс за лидерите на земјите на БРИКС да создадат нова валута

Одгласи во светот по реторичкото прашање на бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва зошто сите земји треба да ја засноваат својата трговија на доларот Неодамна исклучително гласно одекна во светот изјавата на бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва:...

Кина го поддржува проширувањето на БРИКС

Пекинг го поддржува додавањето на сојузнички држави во групата БРИКС, која сега ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг. -Кина постојано го поддржува проширувањето на БРИКС – рече...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Изборите ќе „изедат“ 10,6 милиони евра

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 – та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски...
- Advertisement -spot_img