Бехтел и Енка

Битката на прилепчани против „Бехтел и Енка“

Во револуционерниот Прилеп, секојдневниот достоинствен живот на тамошните граѓани е загрозен од злосторничкиот консорциум „Бехтел и Енка“, од повеќе аспекти. Активисти на Левица од зелениот сектор како и од локалниот огранок Прилеп викендов одржаа средба со граѓанското здружение „Калеш...

Уставниот суд ги врати работниците во 19 век – Ќе работат по 72 часа неделно

Во текот на вчерашниот ден, Уставниот суд на Република Македонија одлучи да не поведува постапка за Иницијативата поднесена од Левица, со која ги оспоривме законските одредби за работниците да работат повеќе од 72 часа неделно.Ваквата скандалозна одлука е единствено...

Петиција на жителите на Беровци: Бехтел и Енка ќе не остави без егзистенција

Околу 103 семејства, односно 400 жители на прилепското село Беровци потпишаа и упатија петиција до државните институции, револтирани од најавата дека ќе се експроприраат 30 хектари плодно приватно земјоделско земјиште за потребите на градежните работи на автопатот Прилеп-Битола чиј...

Левица: Неолитскиот локалитет Каракамен нападнат од Бехтел и Енка

Тука во атарите на двете села Шелеверци и Алинци, кој се во близина на патот Прилеп-Битола се наоѓа исклучителен интересен локалитет познат под името Каракамен. Од поглед на природни вредности овој локалитет е доста значаен бидејќи има присуство на...

Работните места во Македонија како минско поле

Македонскиот работник има двојно поголеми шанси да загине на работното место отколку неговиот колега во Европската унија, покажуваат податоците на Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР). Со измените на законот за работни односи, кои не ограничуваат прекувремени часови дневно, кои се донесоа...

Левица: СДС и ДУИ со европско знаменце изгласаа ропство

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица Денес Сообранието ги изгласа предложените капиталистички измени на Законот зa работни односи. Со изгласани измени работниците ќе можат по барање на работодавецот Бехтел и Енка да работат и по 12 часа дневно...

Апасиев: Изгласан работничкиот црн петок

Бидна и ЦРНИОТ ПЕТОК. Македонските работници ќе работат и по 12 часа на ден, благодарение на пратениците на СДС+ДУИ. Останува да видиме дали Стево ќе стави суспензивно вето? https://www.facebook.com/dimitar.apasiev/posts/pfbid0MpFsp9MWSUHVW5xUniBYHyojykhXaj73kCg5oo3fDLsAkNpnZ5txoxzdoQ9yARdSl

Крмов: Бехтел е корумпирана компанија чии директори се осудени за корупција

Во овој предлог-закон две измени се клучни и се однесуваат на ослободување од давачки: ослободување на давачки од промет на добра и услуги, а втората измена е ослободување од увоз. Со овие измени, трошокот од милијарда и 300 илијарди евра...

Дали се уставни измените на Законот за работни односи во врска со изградбата на автопатот што го прави „Бехтел и Енка“?

Собраниската расправа за Законот за работни односи заврши останувам на тоа дека законот е во рамките на Уставот, вели во емисијата „24 анализа“ на ТВ 24 министерката за труд Јованка Тренчевска. Специјалниот закон за „Бехтел и Енка“ го оспоривме пред...

Дејвид Гир: „Знамето на ЕУ не може да се користи за процедурални проблеми во Парламентот!“

Амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир, денеска повтори дека е загрижен поради тоа што власта употребува скратена постапка со европското знаме за да поминат законските измени за автопатите. Според него, во овој случај не станува збор за никакво усогласување...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Социолошка анализа на „Нација во подем: Приказна за економското чудо на Израел“

Пишува: Кристијан Димков „Нација во подем Приказна за економското чудо на Израел“ е книга на Ден Сенор и Сол Сингер напишана...
- Advertisement -spot_img