анти-империјализам

Фидел Кастро за револуционерното значење на СССР 1970 година

Денес има, како што знаеме, теоретски супер-револуционери, суперлевичари, вистински „суперлуѓе“, кои можат да го уништат империјализмот набрзина со својот јазик. Има многу суперреволуционери на кои им недостасуваат сите поими за реалноста за проблемите и тешкотиите на револуцијата. Тие се...

Игра на гладните – слобода, светска лага

Пишува: Андреј Анѓеловиќ, социјален активист Мај 2024 година светот навлегол во воена состојба. Никој не прави чекор.„Сви јунаци ником поникоше, И у црну земљу погледаше” – Петар Његош Во неколку наврати имам јасно посочено и напишано дека луѓето како највисоко...

Куба повикува на мир на Блискиот Исток

На сликата е прикажан масовен кубански собир на чело со претседателот Мигел Дијаз-Канел Бермудез во солидарност со Газа во Хавана, 2 март Како одговор на тековната и алармантна ситуација на Блискиот Исток, Министерството за надворешни работи на Куба издаде соопштение...

Националните и економските ослободителни движења во 20ти век

Руската револуција од 1917 година ја раскина структурата на човечката историја на два дела . Се роди нов вид на држава без преседан. Политичка партија со вооружено крило која во годините што следеа ќе победи во граѓанска војна против...

(Видео): Грчките комунисти блокираа воз со тенкови на НАТО

Членови на Комунистичката партија на Грција (ККЕ) поставија блокада на железничка пруга во градот Александрополис пред воз кој превезува тенкови на НАТО, со дестинација до Бугарија. За време на протестната акција, која се одржа оваа сабота, демонстрантите застанале пред возот...

Обединета борба на класна основа – причината зошто, за ЦИА и ФБИ, Црните Пантери беа државен непријател број еден

Во ерата пост-граѓанските права, се појави милитантно движење на Црната моќ, или движење за ослободување на црнците, со формирање на Партијата на Црниот Пантер за самоодбрана во 1966 година. Инспирирана од Малколм Икс и другите меѓународни водачи, црнци интелектуалци,...

Куба и Иран ги зацврстуваат односите поради агресивните политики на САД

Куба и Иран изразија во четвртокот подготвеност за зацврстување на меѓусебните врски за да се спротистават на „агресивната политика“ на САД, беше соопштено во текот на посетата на иранскиот претседател Ебрaхим Раиси кој на карипскиот остров каде на власт...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img