Познатата писателка Ведрана Рудан до Урсула Фон Дер Лајен – Која си ти бабо?

Во интервју за српската утринска емисија на телевизијата „Прва“ познатата хрватска писателка Ведрана Рудан говореше „без влакна на јазикот“ во однос на нејзините ставови за актуелните политички случувања, од глобално и локално ниво.

„Државата Израел е фашистичка земја, тупаница на Америка, Европа е слугинката на Америка и тоа е маѓепсан круг. Таму се убиваат деца, мајки, трудници, се уништуваат згради, се уценуваат Палестинците, исто како и Евреите. Холокаустот е дозвола за денешните Израелци, го користат холокаустот како алиби за колење. Тоа не можеа сами,зад сите зла стои Америка. Кога имав 21 година тогаш ги видов за првиот пат го уништија Чиле и го погубија Аљенде“, вели Рудан во утринската телевизиска програма „Прва“.

Таа додава дека САД веќе не се ни земја, туку сопственост на корпорацијата на Бајден и како што објаснува Џо Бајден, во ниту една нормална земја не треба да има функција.

„Тој би бил во посебна институција, со пелени и лажица во устата. Никој не би го доживеал како авторитет. Тој е човек со посебни потреби и треба да биде во дом, а не да изиграва претседател на државата. е за оние што владеат свети, порака – колку не почитуваат дека можат да претстават и неспособна будала за претседател на „најсилната земја“ на светот!“ нагласува писателот и додава дека се уште ја поздравува мајка си кога тој зборува.

Таа побара оставка од Урсула фон дер Лајен, претседателката на Европската комисија, а како што вели, хрватската јавност не и замерувала, бидејќи таа не постои за хрватската јавност. „Јас сум преголем за Хрватска, не сум мејнстрим, не сум како моите колеги кои им служат на САД, а тоа го претставуваат како борба за демократија. Мојот став е различен од односот на државната политика и таквите новинари Така и треба да биде“. Таа објаснува дека тоа е привилегија за која се борела, но дека пред тоа треба да си финансиски независен.
„Ако живееш од плата, ќе пишуваш и ќе кажеш што ти кажува шефот. Моето мислење го кажувам на мојот блог, немам газда, имам пари од наследството, кое ми го оставија родителите. Јас не сум левичар, но јас сум против САД бидејќи тие се реинкарнација на злото и јас не сум дел од тимот што и служи на Америка“.

Во однос на нејзиното мислење за претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон Дер Лајен, Рудан повторно во нејзин стил одговори:

„Не сме глупави, ги слушаме и ништо не можеме. Урсула Фон Дер Лајен е бабетина која прошета и во мое име даде поддршка на – Израел, ма која си ти бабо? Добив информација дека го фалсификувала докторатот, дека само 56% е нејзин. Осум години била министерка на армија во Германија, докторирала гинекологија, не разбирам како може гинеколог да биде министер на армијата. Јас секогаш мислев дека можеш да бидеш министер само на она што го разбираш. Политичарите секогаш ни праќаат такви пораки дека можат се. Нашите политичари освен што се примитивни и крадци, сметаат дека е неопходно да се докторира, мислев дека тоа е локална потреба, но сега гледам дека не е. Тие се толку суетни што мора да бидат се, ако една Урсула е лажна докторка, тогаш не ме чуди што нашите чувствуваат потреба да бидат доктори“. – наведува Рудан и додава дека ретко чита портали, освен кога тоа не е ударна вест.

„Ги гледам вестите за Газа и мислам уште колку. Сите молчат, ако некој излезе со палестинското знаме, тој веднаш е терорист, а јас сум и Палестинец, но не сум терорист. Секој во свет кој има свое мислење добива отказ, тоа е на глобално ниво, кога зборувам за новинари.Не знам како да кажам овде, нема телевизија како оваа.Мислам дека и Србија ќе тргне од екранот.“

Целото интервју можете да го погледнете подолу:

Последно