Целосна доминација на Н.Р Кина во технолошката војна со Западот

Кина го зголемува своето водство пред САД во поднесувањето патенти за вештачка интелигенција, нагласувајќи ја решеноста на азиската нација да обликува и влијае на технологијата што може да има широки импликации за најбогатите економии во светот. Кинеските институции аплицирале за 29.853 патенти поврзани со вештачката интелигенција во 2022 година, што е зголемено од 29.000 претходната година, според податоците што Светската организација за интелектуална сопственост ги достави до Bloomberg News. Тоа е речиси 80% повеќе од американските поднесоци, кои се намалија за 5,5%. Севкупно, Кина сочинуваше повеќе од 40% од глобалните апликации за вештачка интелигенција во текот на изминатата година, покажаа податоците од агенцијата поврзана со Обединетите нации. Јапонија и Јужна Кореја ги заокружија лидерите во 2022 година, со вкупно 16.700 апликации.

Пекинг ги поттикна кинеските компании и агенции да стекнат предност во области како што се производство на чипови, истражување на вселената и воени науки. Неодамна, претседателот Си Џинпинг и нареди на нацијата да го забрза фундаменталното истражување како одговор на напорите на САД да го ограничи нејзиниот пристап до напредните технологии. Тоа предизвика поплава од инвестиции од кинески компании во вештачка интелигенција и квантно пресметување.

Baidu Inc. сега се натпреварува со Alibaba Group Holding Ltd. и Tencent Holdings Ltd., како и со стартапи како Baichuan и Zhipu за да развијат локален одговор на револуционерниот генеративен chatbot за вештачка интелигенција ChatGPT на американскиот конкурент OpenAI.

Кина смета дека изградбата на арсенал на патенти е еден од најефикасните начини да се спротивстави на кампањата за ограничувања на Вашингтон.

Пред неколку дена Кина воведе ограничувања за извозот на графит што се користи за производство на батерии за електрични автомобили, возврачајќи на тој начин на уште една рунда американски ограничувања за споделување технологија и софтвер за производство на полупроводници со Пекинг. Микрочиповите и хардверските гиганти дополнително се ограничени од продажбата на полупроводници или технологија поврзана со полупроводници во Кина. Оваа ескалација на „технолошката војна“ меѓу САД и Кина започна во времето на поранешниот претседател Доналд Трамп во 2018 година и продолжува под актуелниот претседател Џо Бајден.

КИНА ДОМИНИРА СО ГЛОБАЛНОТО СНАБДУВАЊЕ СО РЕТКИ МИНЕРАЛИ

Потегот на Кина била дојде како одмазда и за напорите на Европската унија да ја намали „поплавата“ на „евтините“ кинески електрични возила на европскиот пазар.

ЕУ и Кина самите се заглавени во ниски трговски тензии. Блокот бара поголем пристап до кинеските пазари за нивните производи и ставање крај на субвенциите и големата државна поддршка што Пекинг ја нуди на својата индустрија, што им дава предност пред западните фирми.

Преклопувањето на тензиите меѓу САД и Кина со геополитиката – со оглед на тоа што Тајван е дом на Тајванската корпорација за производство на полупроводници (TSMC), најголемиот светски производител на полупроводници (или „fab“) чипови, дизајнирани од други компании. Кина, исто така, ја искористи својата позиција како водечки светски носител на ретки земји – потребни во електричната и електрониката – за да обезбеди позначаен пристап до западната технологија за својата индустрија.

Според Си-Ен-Ен, Кина побарала од нејзините рударски компании да добијат дозвола за извоз почнувајќи од декември за синтетички графитен материјал. Кинеското Министерство за трговија објави соопштение во кое се вели дека акцијата е дозволена според нејзиниот Закон за надворешна трговија и царински закон „за заштита на националните безбедносни интереси“. Во јули, Пекинг воведе рестрикции за извоз на галиум и германиум, два минерали неопходни за производство на полупроводници. Еден месец подоцна, нејзините испораки на материјали во странство паднаа на нула.

Кина значително влијае на глобалниот синџир на снабдување со критичните минерали неопходни за производство на EV батерии. Во извештајот на CNN се вели дека тој е одговорен за рафинирање на 60 отсто од литиумот во светот и 80 отсто од кобалтот, според американското Министерство за енергетика (DoE).

Што се однесува до графитот, пазарот за минералот што се користи во батериите се прошири за 250 проценти од 2018 година. Кина беше водечки светски производител на графит во 2022 година, придонесувајќи за приближно 65 проценти од глобалното производство.

Извештаите велат дека администрацијата на Бајден дополнително ги намалува видовите на полупроводници што американските компании можат да ги продаваат во Кина, надевајќи се дека ќе ги затворат дупките за последната рунда регулативи од октомври 2022 година. Со оваа одлука се засегнати напредните чипови за вештачка интелигенција, како што се производите H800 и A800 на Nvidia.

Сепак, ограничувањата за извозот на полупроводничка технологија во Кина ја забрзаа сопствената технолошка самодоверба на Пекинг, поттикната од неговата влада и приватни компании кои инвестираа десетици милијарди во истражување. Американските компании, исто така, се спротивставија на забраната за продажба на технологија Semicon во Кина, поради огромниот бизнис (околу 60 до 70 проценти) што потекнува од таму.

И ЕВРОПА ИМА ПРОБЛЕМ СО КИНА

На 4 октомври, Европската комисија објави истрага за кинеските автомобили „субвенционирани електрични возила“. „Истрагата против субвенционирање“ за увозот на „Електрични возила со батерии (BEV)“ од Кина требаше да испита дали оваа субвенција „се заканува економска повреда на производителите на ЕУ BEV“.

Пред тоа, на 13 септември, претседателката на ЕК Урсула фон Дер Лајен пред парламентот на блокот рече дека „глобалните пазари сега се преплавени со поевтини електрични автомобили. А нивната цена се одржува вештачки ниска со огромни државни субвенции“.

Како и да е, кинеското ограничување на извозот на графит сигурно ќе го дебалансира глобалното производство, со оглед на тоа како е поврзано со електричната и електрониката, кои самите се поврзани и со цивилниот и со одбранбениот сектор.

Сепак, Кина има за цел да ги задуши резервите на ретки руди за западната алијанса предводена од САД, која Пекинг и Русија ја сметаат за водечка на „униполарен“ и „хегемоничен“ светски поредок.

Ограничувањето на продажбата на ретки руси во други земји во развој се чини дека не е на наковалната бидејќи таквиот потег ќе им наштети на напорите на Пекинг да ги консолидира земјите од Глобал Југ и ќе го префрли наративот во корист на САД. Покрај тоа, неколку земји во развој имаат напредна високотехнолошка производствена индустрија видена на Запад и Кина.

Според Центарот за стратешки и меѓународни студии (CSIS), во 1990-тите, „кинеската влада ги прогласи ретките руди и стратешките минерали за заштитени, со што се забранува странски рудари и преработка на ретки земји во Кина, освен во заеднички вложувања со кинески фирми. „Ова им овозможи на кинеските компании да стекнат странско знаење преку овие партнерства додека постојано ја намалуваат странската конкуренција од синџирот на снабдување“.

Превземено од: Pari.com.mk

Последно