САД

Обединета борба на класна основа – причината зошто, за ЦИА и ФБИ, Црните Пантери беа државен непријател број еден

Во ерата пост-граѓанските права, се појави милитантно движење на Црната моќ, или движење за ослободување на црнците, со формирање на Партијата на Црниот Пантер за самоодбрана во 1966 година. Инспирирана од Малколм Икс и другите меѓународни водачи, црнци интелектуалци,...

Демократијата е хипокризија [Малколм Х]

Говор на Малколм Х, 1960 година Каков е тој општествен или политички систем во кој црниот човек нема глас на суд? Кога на своја страна го има само она што белиот човек ќе реши да му го додели? Браќа и...

Ајнштајн и Сталин

Алберт Ајнштајн е можеби најпознатиот физичар на сите времиња. Но она што е помалку познато е дека истовремено бил и социјалист. Тој во неговиот есеј „Зошто социјализам“ објавен 1949 година, јасно ги искажува своите ставови. Во овој текст Ајнштајн...

Левица бара извинување од амбасадорката на САД за албанската честитка до Џафери

Поради отсуство на државничка одговорност и национална свест, како и очигледниот вазалски менталитет на државниот врв на Република Македонија, Левица испрати Отворено писмо до Амбасадорката на САД - Анџела Прајс АГЕЛЕР, во кое бара ИЗВИНУВАЊЕ поради стимулација на јазична федерализација на...

САД од Русија купила ураниум за рекордни 1,19 милијарди долари

Податоците на американската Канцеларија за попис, кои беа анализирани од страна на руската медиумска група РБК, го истакнуваат следново: Според информациите, увозот на ураниум од Русија во САД пораснал во однос на претходната година, достигнувајќи вредност од 830 милиони долари...

Американската амбасада ја стимулира јазичната федерализација на Македонија

Во време кога македонскиот национален идентитет е под опресија на империјалистички и трибалистичките апетити на соседните држави, додека македонскиот јазик како клучна идентитетска компонента е негиран и погазуван (како на меѓународната политичка сцена, така и од домашните квислинзи) амбасадорката...

Иран ја одби понудата на САД за „решавање“ на Јорданската криза

САД преку дипломатски канали му понудиле на Иран преку швајцарската амбасада да нападне еднa од неговите локации, но Иран не треба да возврати. Идејата беше дека ова ќе му овозможи на Вашингтон да го спаси лицето по нападот на...

Мухамед Али и Црните Пантери

Мухамед Али, можеби и највлијателниот спортист на сите времиња. Човекот кој беше спремен да ја жртвува својата кариера, а никогаш да не отстапи своите идеали. Али секогаш се противеше на американскиот империјализам и неговите војни за профит. За него...

Кога Кинезите протестираа против бомбардирањето на Југославија

Во 1999 година, за време на американското бомбардирање на Југославија, американските бомби не ја поштедија и кинеската амбасада во Белград. Кинеската амбасада беше погодена од американски проектил, којшто покрај материјалната штета, усмрти 4 луѓе, а преку 20 беа повредени. Тоа...

Американските војници ќе го напуштат Ирак

Соединетите држави и Ирак се согласија да започнат разговори за иднината на воената коалиција предводена од САД во Ирак со цел да се постави распоред за етапно повлекување на војниците и крај на коалицијата, објавија двете влади. САД имаат континуирано...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Некогашниот државен гигант Макпетрол на чекор да стане семејна фирма

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија на 28-та седница со која претседаваше претседателкaта на КХВ м-р Нора...
- Advertisement -spot_img