САД

САД им блокираат пристап до Меѓународната вселенска станица; Кина си изгради своја

Кинеската вселенска станица Тиангонг орбитира околу Земјата на надморска височина помеѓу 217 и 280 милји (340 до 450 километри), приближно иста орбитална висина како и Меѓународната вселенска станица (ISS). Кинеската вселенска агенција за екипаж (CMSA) го изгради Тиангонг - што...

САД ја повлекува својата војска од Нигер

Соединетите Држави ќе ги повлечат своите војници од Нигер, изјави неименуван извор за Њујорк Тајмс, додавајќи дека е постигнат договор меѓу американскиот заменик државен секретар Курт Кембел и раководството на Нигер. Околу 1.000 американски војници се во Нигер, каде што...

Русија и Кина го поддржаа а САД го блокираше барањето на Палестина за полноправно членство во ОН

Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се препорачува на државата набљудувач Палестина да добие полноправно членство во Обединетите нации. Со 12 гласа против, еден против и два воздржани, Советот не усвои нацрт-резолуција со...

Во главниот град на Нигер се одржа митинг против американското воено присуство

Илјадници Нигеријци се собраа во саботата во главниот град Ниамеј на митинг против присуството на американски војници во земјата. И покрај суспензијата на воената соработка што ја најави преодната влада на Нигер веднаш по посетата на американската делегација во март,...

Русија одбива да го осуди ракетниот напад на Иран врз Израел

Русија одбива да го осуди ракетниот напад на Иран врз Израел, а постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН, Василиј Небензија, рече дека иранскиот напад „не се случил во вакуум“, туку е резултат на неуспехот на Советот за безбедност...

Зеленски: Како на Израел така и на Украина и е потребна помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата го критикуваше нападот на Иран врз Израел и истакна потребата од помош од неговите сојузници за одбрана на неговата земја од воздушните закани, истакнувајќи го ираелскиот пример. Исто така, повторно го покани Конгресот...

Забрзана инфлацијата во САД

Инфлацијата во Соединетите држави се забрзала во март поради растот на цените на бензините, покажа извештајот на Министерството за труд објавен во средата. Годишната стапка на инфлација изнесуваше 3,5 отсто, со пораст од 0,3 процентни поени во споредба со...

Имотот на најбогатите 1% во САД достигна 440.6 милијарди долари

Вкупното богатство на еден процент најбогати луѓе, кои ФЕД ги дефинираше како оние со богатство над 11 милиони долари, се зголеми за два билиони долари во четвртиот квартал, а целата добивка дојде од нивните акции, пренесува Си-Ен-Би-Си. Вредноста на корпоративните...

САД потрошиле над 113 милијарди долари за војната во Украина

Американската влада потрошила најмалку 113 милијарди долари за војната во Украина, но таа сума може да се смета за многу поголема поради трошоците за замена на оружјето и муницијата испратени во Киев, процени Пентагон. Фокс њуз во септември објави дека...

Моралес: БРИКС е надежта за ослободување од доминацијата на доларот

БРИКС е надеж за да можат да се ослободат земјите од доминацијата на доларот и САД, изјави поранешниот боливиски претседател Ево Моралес во интервју за Спутник. „БРИКС ни дава многу надеж за ослободување од оваа империјална доминација со нивниот долар,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мециновиќ: Констатации како советник во Град Скопје за ситуацијата во градот

Пишува: Портпаролот на Левица и ново избран пратеник во собранието на Република Македонија од редовите на политичката партија Левица,...
- Advertisement -spot_img