Западот

Путин: Украина одби да преговара со Русија

Владимир Путин: Украина одби да преговара со Русија, „морони, се ќе беше завршено одамна“ „Да ве потсетам дека се договоривме во Истанбул. Се договоривме <…> Еден ден подоцна ги фрлија сите договори во ѓубре. Сега тие јавно кажаа: „Да, бевме...

Официјално соопштение на Хутите по смртоносното бомбирдарање на Западот

Американско-британскиот непријател, како дел од својата поддршка за продолжување на израелското злосторство во Газа, започна брутална агресија против Република Јемен со седумдесет и три рации, насочени кон главниот град Сана и гувернерите на Ходеида, Таиз, Хаџа. и Саада. Рациите...

Западот или „другата“ страна – кому да веруваме?

Пишува: Јован Крајевски, член на Президиумот на политичката партија Левица Западната надворешна политика не е ниту погрешно насочена, ниту неинформирана, ниту игнорантна. Западната надворешна политика е производ на внимателно и интелигентно планирање, далеку поинформирано и посвесно од што е информирано...

Целосна доминација на Н.Р Кина во технолошката војна со Западот

Кина го зголемува своето водство пред САД во поднесувањето патенти за вештачка интелигенција, нагласувајќи ја решеноста на азиската нација да обликува и влијае на технологијата што може да има широки импликации за најбогатите економии во светот. Кинеските институции аплицирале...

Тчиани: Меѓународната заедница да не се меша во внатрешните работи на Нигер

Новиот воен лидер на Нигер, Абдурахамане Тчиани, ги обвини соседните земји и меѓународната заедница дека се мешаат во внатрешната политика на земјата и се закануваат со воена интервенција. Тој го повика населението да биде подготвено да ја брани државата, пренесува...

Пекинг: Помалата зависност на Западот од Кина е лажен концепт

Кинескиот премиер Ли Кианг денеска изрази жалење за повикот на Западот за намалување на зависноста од Кина, со оценка дека тоа е „лажен предлог“ во светот на поврзаните економии. „На Запад, некои луѓе инсистираат на принципот дека треба да ја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кина го изгради првиот нуклеарен реактор отпорен на распаѓање

За прв пат истражувачите од Универзитетот Цингхуа во Кина успешно демонстрираа реактор за нуклеарна фисија отпорен на распаѓање. Дизајнот...
- Advertisement -spot_img