Вести

„На доларот му се одбројува“: Ја губи довербата?

Почесниот професор на Бизнис школата Стерн во Њујорк, Нуриел Рубини е економист кој ја предвидел финансиската криза во 2008 година и на тој начин го добил прекарот Доктор Пропаст. Тој предупреди дека преговорите за избегнување на плаќањето на американските обврски...

Корупциски скандал во ЕУ: Условно ослободена европратеничката Ева Каили?

Поранешната потпретседателка на Европскиот парламент, која е во домашен притвор од април, е условно ослободена. Движењата на поранешната потпретседателка на парламентот Ева Каили повеќе не бараат деноноќен надзор, соопшти во четвртокот белгиското федерално обвинителство. Каили е во домашен притвор од нејзиното...

Главниот германски разузнавач тврди: Русија сè уште е способна да се бори на долг рок

Не гледам знаци на воено слабеење на Русија, изјави шефот на германската Федерална разузнавачка служба Бруно Кал. „Русија сè уште е способна да се бори на долг рок, пополнувајќи ги војниците со воен персонал, оружје и муниција“, рече Кал во...

Дали се уставни измените на Законот за работни односи во врска со изградбата на автопатот што го прави „Бехтел и Енка“?

Собраниската расправа за Законот за работни односи заврши останувам на тоа дека законот е во рамките на Уставот, вели во емисијата „24 анализа“ на ТВ 24 министерката за труд Јованка Тренчевска. Специјалниот закон за „Бехтел и Енка“ го оспоривме пред...

Германија во очај: Во потрага на работници ширум светот

Германија има намера да бара работна сила во земји надвор од Европа како Бразил, Мексико и Индонезија, изјави германскиот министер за труд Хубертус Хајл. „Заедно со претставниците на економијата работиме на стратегија во земјите каде што на пазарот на трудот...

Кинеските инвестиции се засилуваат во Европа

Производителите на батерии од Кина брзо се прошируваат во Европа, реагирајќи на растечкиот европски пазар за електрични возила, вториот по големина пазар во светот за електрични возила. Имено, според студијата објавена од страна на институтот за кинески студии „Меркатор“...

Погребот на кралицата Елизабета Втора ги чинела граѓаните околу 162 милиони фунти.

Министерството за финансии на Велика Британија, објави дека погребот на кралицата Елизабета Втора ја чинела владата околу 162 милиони фунти. Имено, државниот погреб, кој беше одржан на 19 септември 2022 година, следеше по периодот на национална жалост. За тоа време, стотици илјади луѓе го...

Секоја година по десет отсто од македонските студенти заминуваат во странство

Секоја година се поголем е бројот на македонски граѓани кои одлучуваат да студираат надвор од земјата. Одлуката да заминат од Македонија и да студираат, како што велат, пред се ја носат поради можноста да се стекнат со квалитетно образование...

Македонија во три години потрошила 120 милиони долари на оружје

Во трите години откако стана членка на НАТО, Македонија потрошила речиси 120 милиони долари на американско оружје купено преку американската програма за воена продажба во странство, покажуваат податоците од Агенцијата за безбедносно – одбранбена соработка (ДСЦА) на Пентагон. Програмата за...

Последици на масовната миграција: Во гимназијата во Ростуше само 12, во Центар Жупа 18 матуранти

Поради масовната миграција присутна во општините Маврово и Ростуше и во Центар Жупа, години на ред опаѓа бројот на ученици во основните, што условува се помал број на ученици и во средните училишта. Потврда за тоа е и бројот на...

Последни