Вести

Левица: Бетонско чудовиште во Гази Баба ќе градат компании блиски до Мицкоски и СДС

Прес-конференција на портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ. Раководствата и функционерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ никогаш не биле поблиски и не соработувале повеќе. Двете големи партии кохабитираат на власт. Се чини дека пред нас предстои уште едно крунисување на оваа плодна соработка...

Левица: ДПМНЕ/СДС и поклонија тендер за изградба на универзална сала на министерката за култура

Соопштение на Левица - Град Скопје На вчерашната 32ра Седница на Советот на Град Скопје, преку советничката група на СДСМ, Министерството за култура поднесе Иницијатива за времено отстапување на корисничкото право на објектот ЈУ Универзална сала од Град Скопје на...

Левица: СДС и ДПМНЕ на годишнината на земјотресот ги почастија центарци со нов бетонски ѕид

Реакција на ЛО Центар при политичката партија Левица Денес во советот на општина Центар беше на Дневен ред точка за ДУП-Стара железничка станица во која беше произнесено дека: Објектите Кам и Рамстор ќе добијат надградба на постојните објекти?! Првичниот план на...

Усвоена иницијативата на Левица – ќе се отвара дневен центар за деца и лица со попреченост

Соопштение на Левица - Град Скопје ,,Лицата со попреченост се соочуваат со низа предизвици во нивното секојдневие. Еден член од семејството на овие лица, мора да биде присутен 24 часа за грижа, па не можат да работат друго, освен грижата за...

Левица со поддршка за иницијативата за финансиска помош на Ф.К Вардар од град Скопје

Соопштение на Левица - град Скопје На денешната, 32ра седница на Советот на Град Скопје, советниците на Левица дадоа поддршка на Иницијативата за финансиска помош на фудбалскиот клуб ВАРДАР од страна на градот Скопје. По повод оваа точка на дневниот ред говор...

Левица: Аеродромци ќе платат 88 000 евра казна поради неспособноста на Муцунски

Реакција на ЛО Аеродром при политичката партија Левица Пред околу два месеци општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски склучија договор со фирмата Пирамид Билдинг за одржување на јавни зелени површини и одржување на хигиена на јавни површини во вредност од...

По иницијатива на Левица, денеска, Советот на Град Скопје ќе одлучува за отворање на дневен центар за лица со попреченост

Денеска, на 32рата седница на Советот на Град Скопје, на дневен ред ќе се најде Иницијативата за отворање на дневен центар за лица и деца со попреченост на територијата на град Скопје. Иницијативата е поднесена од Советничката група на...

Работните места во Македонија како минско поле

Македонскиот работник има двојно поголеми шанси да загине на работното место отколку неговиот колега во Европската унија, покажуваат податоците на Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР). Со измените на законот за работни односи, кои не ограничуваат прекувремени часови дневно, кои се донесоа...

Левица: Директорот Дритон Небиу со бесрамно непочитување на уставот

Реакција на политичката партија Левица Во петокот, на 14-ти јули, директорот на Агенцијата за управување со одземен имот, кадар од редовите на Алијансата на Албанците - Дритон Небиу, на својот фејсбук профил се пофали дека го прекршил членот 19 од...

Експресно донесен договорот за заем помеѓу АД ЕСМ и Европска банка во износ од 100 милиони евра

Фејзбук статус на Јулијана Штрковска-Колариќ - координатор на сектор финансии при политичката партија Левица Место по скратена постапка, Договорот за заем помеѓу АД ЕСМ и Европската банка за обнова и развој во износ од 100 милиони евра за поддршка на...

Последни