Вести

Кинеските инвестиции во Иран се зголемија 10 пати за една година

Иранското Министерство за економија и финансии потврди дека кинеските инвестиции во земјата се зголемени за десет пати во текот на 2023 година во споредба со претходната година. Заменик-министерот за економија и претседател на Организацијата за странски инвестиции во Иран, Али...

Ванковска за ТВ 24: Потребни се државници, а не марионети на странски амбасади

Во емисијата Аргумент плус на ТВ 24 професорката Билјана Ванковска претседателски кандидат на Левица. За да може да се кандидира, Ванковска мора да собере 10.000 потписи. Вели дека државата е во очајна состојба, а народот е осиромашен. Според неа,...

Ванковска: Верувам во оваа генерација на млади и борбени политичари

Ќе ги извадиме ракавиците, помина времето на политичката коректност. За 10 години, Македонија е сѐ што немаме. За 10 години, Македонија е во многу лоша ситуација, порача професорката Билјана Ванковска која е кандидатка на Левица за претседател на државата. Нема...

Истакнатата анти-НАТО професорка, Билјана Ванковска е претседателски кандидат на Левица

Претседателски кандидат на политичката партија Левица ќе биде познатата професорка Билјана Ванковска, соопшти денес партијата на прес конференција. Професорката Билјана Ванковска е еден од последните вистински интелектуалци во Македонија, секогаш со сопствен, аргументиран критичен став кон актуелните општествени случувања....

ОН драстично го намалува буџетот за Агенцијата за палестински бегалци

Агенцијата за палестински бегалци на Обединетите Нации (UNRWA) ќе се соочи со недостаток од 65 милиони долари до крајот на февруари, известува Њујорк Тајмс. Огромната дупка во буџетот на агенцијата која вработува околу 30,000 лица, од кои 13,000 се во...

Пратениците на Левица на средба со Амбасадорот на Босна и Херцеговина

Денеска, во Собранието на Република Македонија, претседателот на Левица Димитар Апасиев и пратеникот Борислав Крмов остварија средба со Амбасадорот на Босна и Херцеговина, Н.Е. Драган Јаќимовиќ. Во пријателска атмосфера, се разговараше за регионалните предизвици со кои се соочуваме и можноста за...

Американската амбасада ја стимулира јазичната федерализација на Македонија

Во време кога македонскиот национален идентитет е под опресија на империјалистички и трибалистичките апетити на соседните држави, додека македонскиот јазик како клучна идентитетска компонента е негиран и погазуван (како на меѓународната политичка сцена, така и од домашните квислинзи) амбасадорката...

„Еуроникел“ и официјално под стечај

Основниот суд Кавадарци отвори стечајна постапка за ,,Еуроникел индустри”. За стечаен управник е назначен Ацо Петров од Скопје. Стечајниот судија Елизабета Петковска утврди дека постојат услови за отворање стечај над гигантот за произведство на фероникел. Стечајниот предлог го поднесоа една прилепска компанија,...

Од понеделник штрајк во ФЗО

Вработените во подрачните единици на Фондот за здравствено осигурување од понеделник ќе стапат во штрајк. Од Синдикалната организација на Синдикатот на УПОЗ при Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) информираат дека ќе се извршуваат само неопходните работни задачи како пријава на...

Уште во техничката Влада ДПМНЕ почна да одработува за Преспанскиот и „Северна“

ДПМНЕ се заложува за спроведување на „Преспанскиот договор“ уште во првиот ден од техничката Влада! Ова директно и недвосмислено го прави преку техничкиот Министер за Внатрешни работи, кој на грчката Амбасадорка Филипиду отиде да и соопшти дека ќе продолжи...

Последни