Вести

Шефовите на државите на Кина, Киргистан и Узбекистан го честитаа потпишувањето на меѓувладиниот договор за железничкиот проект

Кинескиот претседател Кси Џинпинг, претседателот на Киргистан Садир Јапаров и претседателот на Узбекистан Шавкат Мирзијоев во четвртокот преку видео врска го честитаа потпишувањето на меѓувладиниот договор во Пекинг за железничкиот проект Кина-Киргистан-Узбекистан. Кси посочи дека железницата е стратешки проект за...

Еуроникел ги принудува работниците на минимална плата – Левица со поддршка до работниците

„После промена на сопственичката структура во ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ вработените кои со години работеа во оваа фабрика се оставени на егзистенцијален раб. Менаџментот на фабриката одлучи на работниците да им понуди нови договори со минимални плати, под закана доколку не...

Црвена Младина го поддржа и се придружи на денешниот протестен собир за Палестина

„Денеска Црвена Младина даде поддршка и се придружи на протестниот собир на судентската иницијатива „УКИМ-ци за Палестина” под слоганот - ГАЗА Е ГЕНОЦИД Собирот беше со цел да се крене свеста на студентите за случувањата во Газа и да се...

Зеленски повеќе не е легитимен лидер на Украина – Путин

Странските поддржувачи на Киев се обидуваат да ја обвинат за сите „непопуларни одлуки“ актуелната влада на земјата, рече рускиот претседател. Единствената легитимна власт во Украина сега е парламентот, тврди рускиот претседател Владимир Путин откако истече официјалниот мандат на Владимир Зеленски...

Мексико се обидува да се приклучи на случајот за геноцид против Израел среде протестите во израелската амбасада

Во својата декларација, Мексико истакна аспекти како што се „намерно попречување на пристапот до хуманитарна помош“ и „уништување на културното наследство“. Мексико поднесе „декларација за интервенција“ до Меѓународниот суд на правдата во случајот за геноцид на Јужна Африка против Израел,...

Работната сила на BYD речиси двојно поголема од Toyota во услови на подем на пазарот за електрични возила во Кина

Како што расте продажбата на електрични возила во Кина, работната сила на BYD брзо се прошири, додавајќи скоро 500.000 вработени од 2019 година. Работната сила на BYD сега е приближно двојно поголема од онаа на Toyota бидејќи кинескиот лидер...

Конго, Руанда, Јасеновац: Oва се најпознатите геноциди за кои немаше резолуции

Резолуцијата за Сребреница изгласана во ОН предизвика бурни реакции во Србија и регионот. Многумина истакнуваат дека оваа резолуција неправедно означува цела нација како геноцидна, додека историјата покажува дека бројни големи светски нации со текот на времето извршиле злосторства од...

Кацаров: Советниците на ДПМНЕ се слуги на крупниот градежен капитал

Видео интервју со основачот на соседската иницијатива „Да го зачуваме Лисиче“, Тодор Кацаров на протестот пред општина Аеродром Денеска сме собрани тука да го искажеме нашиот гнев кој ни се создаде, бидејќи градоначалникот и Советот на Општина Аеродром воопшто не...

Меџити најави преминување на пратеници од коалицијата на ДУИ во „Вреди“

„Европскиот фронт“ на ДУИ се намалува. Според најавите на лидерот на Демократско движење, Изет Меџити, партијата која е дел од коалицијата „Вреди“, тројца-четворица од вкупно 18 пратеници колку што доби мандати „Европскиот фронт“ на парламентарните избори, ќе се префрлат...

До МКС пуштено барање да ја истражи Урсула фон дер Лајен од ЕУ за израелскиот геноцид во Газа.

Женевскиот меѓународен институт за истражување на мирот, ГИПРИ, побара од обвинителот на МКС да започне истрага против еврокомесарката Урсула фон дер Лајен за соучесништво во воени злосторства во окупирана Палестина, вклучително и во Газа. Женевскиот меѓународен институт за истражување на...

Последни