Земјоделие

Како мултиполарниот свет води кон поразвиено земјоделие

Пишува: Никола Петров, координатор на сектор Земјоделие при политичката партија Левица и кандидат за пратеник во ИЕ 4. Светскиот недостаток на кромид беше причина Индија да дозволи извоз на над 64 илјади тони кромид во Бангладеш, Обединети Арапски Емирати и...

Петров: Неолиберализмот ги уништува малите и средни земјоделци

Денеска разговараме со координаторот на секторот земјоделие при политичката партија Левица, Никола Петров на актуелни и идеолошки теми поврзани со земјоделието, во Македонија како и актуелните протести организирани од страна на фармерите кои се случуваат на европско тло. Што, според...

Левица: Министрите избегаа од дебатата за породилно отсуство на земјоделките

Минатата недела беше одржана јавна расправа по предлог – Законот за ПЛАТЕНО ПОРОДИЛНО отсуство за жените земјоделки, поднесен од пратениците Димитар Апасиев и Борислав Крмов, чија цел е да се отстрани неправедната дискриминација кон жените-земјоделки. Не само што Владата...

Селаните и земјоделството

Пишува: Никола Петров, координатор на сектор земјоделие и член на ЦК на политичката партија Левица Занимавањето со селанското прашање, односно со општествената и класната положба на селанството, и активното учество на партијата заедно со широките народни маси во борбата против...

Проблемите на тутунарите продолжуваат – Бојкот на откупот на тутунот

За жал проблеми има и кај тутунарите. Наместо со протести и блокади по улиците тие годинава го бојкотираат откупот на тутунот, незадоволни од ниските откупни цени кои се на ниво на ланските. Наместо да е спакуван во пакети и да...

Левица: Недомаќинското работење на АД Водостопанство го уништи родот на земјоделство

Реакција на сектор земјоделие при политичката партија Левица И оваа година земјоделците во државата мака мачат со наводнување на своите посеви. Проблемот со недостаток на вода како и секоја сезона и оваа година најизразен е во Тиквешијата кај лозарите и...

Левица: Министерот Николовски без срам ги злоупотребува децата

Реакција на сектор Земјоделие при политичката партија Левица Очајниот министер за земјоделство Николовски, соочен со огромното незадоволство кај земјоделците поради ниските откупни цени на житните култури и одбивањето за интервентен откуп на пченицата, го пренасочува вниманието на јавноста со кампања...

Левица: Дали власта во договор со мелничарите спремаат нов грабеж на земјоделците?!

Реакција на земјоделскиот сектор при политичката партија Левица На почетокот на овогодишната жетва на пченицата и јачменот, надлежните институции од власта, како и од мелничарско-пекарската индустрија уште немаат излезено со дефинирана откупна цена на житото. Иако и оваа година земјоделците излегоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img