Текстилни работници

Апелација ја укина пресудата: 69-те работнички од Кавадарци нема да плаќаат 20,000 евра за судски трошоци

Фејсбук статус на Кристина Ампева, Претседателка на „Гласен синдикат на работниците“ Ви текнува на 69те работнички од конфекцијата СОНИ Кавадарци кои иако не добија неколку плати, сепак судот реши дека не се во право и треба да платат 20.000 евра...

Масивни работнички протести во Бангладеш – голем удар за Западните корпорации

Производителите на облека во Бангладеш привремено затворија 150 фабрики поради обвинувањата на полицијата за учество на 11.000 работници во насилни протести, барајќи зголемување на минималната плата, соопштија официјални извори. Од вкупно 3.500 фабрики за облека во Бангладеш, што составуваат околу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Содомизирани до смрт: Се појавуваат приказни за тортура во израелската база Сде Тејман

Шокантната тримесечна истрага на Њујорк Тајмс откри грозоморни детали за злоупотреба, тортура и малтретирање на Палестинците кои се чуваат...
- Advertisement -spot_img