Собрание

Над пет милиони евра украдени од граѓаните со насилната замена на лични карти

Над пет милиони евра се слеале досега од џебот на граѓаните во државниот буџет поради замената на личните карти со новото име на државата. Но, измените на Законот за лична карта, со коишто оваа обврска би станала задолжителна, повеќе од една година...

Пратениците на Левица го бојкотираа годишното обраќање на невидливиот претседател на Републиката

Ја известуваме македонската јавност дека двајцата опозициски пратеници на Политичката партија Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов – традиционално, веќе трета година по ред, не присуствуваа на пленарната седница, на која се обрати...

Пензионерите ги оставија износените чевли како новогодишно пакетче пред собранието

Износените чевли со кои пензионерите четири ипол месеци газеа по улиците протестирајки ширум државата, денеска ги оставија во новогодишни пакетчиња пред Собранието. Со апел и барање до пратениците, за линеарно зголемување на пензиите за 5.000 денари. „Ги повикувам пратениците сите...

Левица треба да плати над 9 илјади евра за кршењето на 2 монитора во собрание

Над 9 илјади евра е штетата која ја направиле Левица во законодавниот дом на пленарната седница на која се дискутираше за деловникот покажале проценките од направеното вештачење на крим техниката на МВР, собраниската комисија, осигурителната компанија и бирото за...

Апасиев за А1он: Терористот треба да сфати дека нема веќе играчки со Левица

Интервју на претседателот на Левица, проф. д-р Димитар Апасиев за порталот а1 On Со сељаците треба сељачки, со силеџиите силеџиски, со дивјаците дивјачки. Нашето беше варварство, во споредба со нивното дивеење. Ниту една техника не е повредна од уставното право...

Мојсоска: Пратениците од власта и од опозицијата го укинаа филибастерот

,,Пратениците од власта и од опозицијата укинаа еден од столбовите на парламентарната демократија – филибастерингот, односно можноста за блокада на закони, откако прексиноќа, со мнозинство од 83 пратеника и двајца против, го донесоа новиот собраниски Деловник. Ова значи дека новиот...

Левица: Ќе ставиме крај на диктатурата на широката коалиција

Пред свршен чин, кога станува јасно дека сите политички партии на олигархијата ДПМНЕ-СДС-ДУИ дејствуваат координирано и останатите партии во Собранието учествуваат во орото кое тие им го свират, кога стана јасно дека во институциите преку Левица е претставена народната...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тамара Јованов: Што значи живот во продолжена сиромаштија?

Пишува: Тамара Јованов – Апасиева –  Професорка на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип  Што значи живот...
- Advertisement -spot_img