Претседателски кандидат на Левица

Ванковска: Рамковниот договор имаше 20 години за да единствено формира картел на елити

Ванковска во емисијата ,,Само Вистина” го кажа јасниот став за укинувањето на практиката која ја дава државната моќ во рацете на картелот елити на ДУИ! ,,При последната промена на Уставот, Охридскиот договор влезеи во преамбулата, што е нонсенс. Критиката на...

Во одбрана на Маркс

Пишува: Претседателскиот кандидат на Левица, Проф. Д-р Билјана Ванковска Во едно неодамнешно ТВ-интервју, на колега социолог му беше поставено прашање за значењето на Карл Маркс во 21 век. Се најде во „небрано“, па врти-сучи објаснува како било тешко на новите...

НАТО и царевата нова облека

Пишува: Претседателскиот кандидат на Левица - Проф. д-р Билјана Ванковска Идната недела ќе се одбележи (или премолчи) 25-годишнината од НАТО-интервенцијата врз тогашната СР Југославија. Но, колку и да се ревидира историјата, некои од нас не само што паметат туку и...

Ванковска ги собра потписите, Левица има свој претседателски кандидат

Левица има претседателски кандидат, е објавено на партиската профилна страница на Фејсбук. -Проф. Билјана Ванковска ќе биде претседателка на Република Македонија! Ви благодариме за поддршката од над 10.000 потписи, за оваа наша заедничка Борба, се вели во објавата. Ванковска и официјално...

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Билјана Ванковска

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на политичката партија Левица Вечерва, во одлична атмосфера, во присуство на претседателот на Левица проф. д-р Димитар Апасиев, кандидатката за претседател на Република Македонија, проф. д-р Билјана Ванковска и голем број членови и симпатизери...

Ванковска: ДПМНЕ да се бореше против промената на името колку што се бори против мене и Левица, уште ќе се викавме Македонија

Фејзбук статус на претседателскиот кандидат на Левица, Проф . д-р Билјана Ванковска Реторичко беше/е прашањето “заспиј ако можеш?” - и изморена од напорниот ден, си заспав, со мирна совест по еден убав и долг ден. Утрово ми јавуваат дека тие не...

Охридско (недо)разбирање

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Прославата на дваесетгодишнината на Охридскиот рамковен договор (ОРД) е само (скап) политички циркус или театар на апсурдот, кој треба/ше да се игнорира. Самиот настан е колку трагикомиќен, толку и...

Демократијата како безбедносна закана

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Да се каже дека Македонија е бизарна земја не е ни оригинално, ни интересно. Отрпнавме на сопствената ни ‘уникатност’ : името. границата, виртуелната оаза на мирот. чудниот конфликтот кој...

Ода на национализмот

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Во ред! Од Брисел не се слуша Одата на радоста, туку одата на национализмот, но знаете што? Преку глава ми е од самосожалување, а уште повеќе од национален мазохизам....

Етнички, национални или европски интелектуалци?

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Македонија е сè уште налик на Трнорушка која чека да биде разбудена во предвечерјето на некој (за неа) „историски“ настан. И сега во 5 до 12 часот (во очекување...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Интервју со Петар Здравевски, новиот раководител на Црвена Младина

Ленка: Петар, честитки што станавте нов раководител на Црвена Младина. Можете ли дани кажете како дојдовте до оваа позиција? Петар...
- Advertisement -spot_img