Претседателски избори

До 13 часот на претседателските избори гласале 22, 63 отсто, а на парламентарните 25,64 

Излезноста на претседателските избори до 13 часот часот е 22, 63 отсто, а за парламентарните 25,64 проценти, покажуваат последните податоци на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК). Најголем одзив на гласачите за претседателските избори има во општините Кривогаштани (48,65%) и...

Излезеноста до 9 часот за парламентарните избори 4,45 отсто, а за претседателските 4,17 проценти

Излезеноста за вториот круг претседателски избори до 9.00 часот утрово е 4,17 отсто, согласно податоците од 1 009 избирачки места каде гласале 22 797 лица. Најголема е излезеноста во Пробиштип, 8,85, а најмала во Боговиње, 0,57. За парламентарните избори,...

Ванковска: Мојата цел беше да вознемирам една застојана елита

Професорката Билјана Ванковска, претседателскиот кандидат на политичката партија Левица на фејзбук напиша: Честитки за победниците! Јас сум среќна за можноста што ми ја даде Левица да зборувам слободно, чесно, отворено и радикално - да понудам нешто што мнозина не беа спремни...

Речиси 13% излезност на претседателските избори до 11 часот

Според податоците на официјалната веб-страница на Државната изборна комисија (ДИК), излезеноста на избирачките места на првиот круг од претседателските избори до 11 часот е 12,78 отсто или гласале 229 417 гласачи. Овие проценти и бројки, според податоците на ДИК, се...

Ванковска: Гласајте за сувереност и демократија!

Почитувани Македонци, почитувани сонародници, Ви се обраќам во духот на Крушевската република и АСНОМ, како на драги комшии, пријатели и познајници, без разлика на вера, народност, пол, класно потекло и политички убедувања! Мојата порака до вас ги надминува сите делби...

Ванковска ги собра потписите, Левица има свој претседателски кандидат

Левица има претседателски кандидат, е објавено на партиската профилна страница на Фејсбук. -Проф. Билјана Ванковска ќе биде претседателка на Република Македонија! Ви благодариме за поддршката од над 10.000 потписи, за оваа наша заедничка Борба, се вели во објавата. Ванковска и официјално...

Ванковска: На половина пат сме за три дена

Кога ќе стасаш до половина пат за три дена (од вкупно 15), целта е многу поизвесна и јасна, вели проф. Билјана Ванковска, кандидатка на Левица за претседателските избори. -Ви благодарам на сите. И граѓани и волонтери. Ајде уште едно ура...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img