Пензионери

Левица: Тренчевска ги остави пензионерите за нова година без пензии!

Новата година е на прагот, но за жал пензионерите нема да можат да му се израдуваат на празникот, од проста причина што ќе останат без пензии. Досега, скоро секогаш МТСП за Нова година предпразнично, предвреме ги исплаќаше декемвриските пензии, но...

Левица: Дали од фондот на ПИОМ се исплаќаат пензии на косовски државјани?!

Пензионерите не се откажуваат од своите барања за линеарно зголемување на пензиите од 5.000 денари и минимална пензија од 18.000 денари. Владата овие нивни барања не ги прифаќа, со образложение дека Фондот не може тоа финансиски да го издржи и дека...

Пензионерите ги оставија износените чевли како новогодишно пакетче пред собранието

Износените чевли со кои пензионерите четири ипол месеци газеа по улиците протестирајки ширум државата, денеска ги оставија во новогодишни пакетчиња пред Собранието. Со апел и барање до пратениците, за линеарно зголемување на пензиите за 5.000 денари. „Ги повикувам пратениците сите...

Крмов на протестот на пензионерите: Од Левица имате целосна поддршка за сите ваши барања

Говор на пратеникот од Левица, Борислав Крмов на протестот на пензионерите пред Собранието Можам да кажам и тоа што го барате е малку, имате право на повеќе. Достоинствен живот нема со тие пари што ги добивате, таа најниска пензија од 12 000...

Пензионерите протестираа со празни тегли за зимница

Теглите за зимница, годинава останаа празни, порачаа денеска штипските пензионери, кои протестираа на Градскиот плоштад „Слобода“. Пензионерите велат дека толку можеле да направат со покачувањето на пензиите кое го добија во септември. Соња Арсовска претседателка на Иницијативниот одбор за протест...

Левица: Пензионерите не отстапуваат – најавуваат масивен протест во Скопје

Соопштение на социјален сектор при политичката партија Левица Левица изразува поддршка на протестите што беа организирани од страна на пензионерите ширум Македонија. Овие протести се одраз на непрекинатата борба за социјална правда на нашите постари сограѓани, кои со години работа наназад...

Левица со поддршка за протестите на пензионерите

Соопштение на социјалниот сектор при политичката партија Левица Политичката партија Левица изразува целосна поддршка на барања на пензионерите за достоинствени и правични пензии. Ја разбираме и споделуваме вашата загриженост за процентуалното зголемување на пензиите. Левица се залага за транспарентно и линеарно зголемување...

Пензионерите револтирани – За да се преживее, пензиите во Македонија треба за се зголемат за 40%

Многу реакции пристигнуваат од пензионерите од повеќе градови низ земјава, а дел од нив се и штипските пензионери, по најавата на Министерката за труд и социјала Јованка Тренчевска дека од септември пензиите ќе се покачат за  околу 6%. Според...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Билјана Ванковска

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на политичката партија Левица Вечерва, во одлична атмосфера, во присуство на претседателот на Левица...
- Advertisement -spot_img