Парламентарни избори

Изборниот систем нас не краде – ускратени сме за најмалку два пратеника

Донтовиот изборен модел, поделен во шест изборни единици, заедно со неколкукратно спроведуваниот геримандеринг на нивните граници, уште еднаш ги сруши темелите на демократијата и еднаквоста како уставни категории и овозможи легална изборна манипулација со гласачкото тело, што се покажува...

До 13 часот на претседателските избори гласале 22, 63 отсто, а на парламентарните 25,64 

Излезноста на претседателските избори до 13 часот часот е 22, 63 отсто, а за парламентарните 25,64 проценти, покажуваат последните податоци на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК). Најголем одзив на гласачите за претседателските избори има во општините Кривогаштани (48,65%) и...

Излезеноста до 9 часот за парламентарните избори 4,45 отсто, а за претседателските 4,17 проценти

Излезеноста за вториот круг претседателски избори до 9.00 часот утрово е 4,17 отсто, согласно податоците од 1 009 избирачки места каде гласале 22 797 лица. Најголема е излезеноста во Пробиштип, 8,85, а најмала во Боговиње, 0,57. За парламентарните избори,...

Јовановска: Левица ќе застане позади секоја дискриминирана општествена група

Денеска ја имаме честа да разговараме со Катерина Јовановска, координатор на Социјалниот сектор при политичката партија Левица, советничка во град Скопје од редовите на Левица како и кандидатка за пратеник од Левица во Изборна Единица 1, за досегашната нејзина...

Левица со видео претстави дел од своите програмски заложби

Ви најавуваме дел од нашата уникатна програма со над 1 000 мерки. Радикалните мерки претставуваат длабински зафат за интервенција во сите пори на јавниот живот – со цел планско градење на едно похумано, посолидарно и подобро општество. 1. Поништување на т.н....

Нема влада без Левица – пораката од првиот предизборен спот за парламентарните избори на Левица

„Со децении веќе доаѓаат со план за власт, да земаат, да пустошат и да крадат! Татковината која ја сакаме ја претворија во перална за нивните црни пари! И сега ќе пробаат да дојдат со нивниот расипан план за власт, но...

Левица ги објави целосните листи за пратеници

Политичката партија денеска на својот фејзбук профил ги објави целосните листи со кои ќе настапи на парламентарните избори. „Левица на парламентарните избори за 2024 година ги пополни своите кандидатски листи со луѓе од народот, спремни да се спротистават на...

Сонувајте, не будете се!

Пишува: Виолета Аврамовска, советничка од редовите на политичката партија Левица во Охрид Кога ќе излезете да гласате на парламентарните избори, гласајте си за МИЛИОНЕРИТЕ. Тие ќе ве вработат во некое Јавно претпријатие, во кое нема ништо да работите, секако јавните претпријатија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Социолошка анализа на „Нација во подем: Приказна за економското чудо на Израел“

Пишува: Кристијан Димков „Нација во подем Приказна за економското чудо на Израел“ е книга на Ден Сенор и Сол Сингер напишана...
- Advertisement -spot_img