ОН

Иран во ОН: Западот го штити Израел од геноцидот во Газа, а го напаѓа правото на Иран за самоодбрана

Обраќање на иранскиот претставник во ОН „Иран постојано предупредуваше за последиците од злонамерните активности на режимот врз регионалниот и меѓународниот мир и безбедност. Иран покажа максимална воздржаност. Сега е време окупаторскиот режим да сноси целосна одговорност за својот последици“. „Веќе...

Апасиев: НАТО не носи демократија, НАТО е кршач на меѓународното право и Повелбата на ОН

Претседателот на Левица проф. д-р Димитар Апасиев за Декларацијата на Собранието по повод четири години од членството во НАТО: ,,НАТО не носи демократија! НАТО е кршач на меѓународното право и на Повелбата на ООН. Без дозвола на Советот за безбедност,...

ОН драстично го намалува буџетот за Агенцијата за палестински бегалци

Агенцијата за палестински бегалци на Обединетите Нации (UNRWA) ќе се соочи со недостаток од 65 милиони долари до крајот на февруари, известува Њујорк Тајмс. Огромната дупка во буџетот на агенцијата која вработува околу 30,000 лица, од кои 13,000 се во...

ОН: Помошта не стигнува до гладните во Газа

Луѓето во Појасот Газа изјавуваат дека се соочуваат со тешкост во добивањето на основни потреби, бидејќи се наметнати со високи цени за храна, каде што една конзерва грав им кошта 50 пати повеќе отколку обично. За да прехрани свои...

Светот обединет во поддршката за Палестина – усвоена резолуцијата во ООН

Резолуцијата повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот“, како и „сите страни да ги почитуваат своите обврски според меѓународното право, вклучително и меѓународното хуманитарно право, особено во однос на заштитата на цивилите“. Одбиени беа два амандмана од САД. „За“ усвојување на...

Свикана итна седница на Генералното собрание на ОН – се гласа резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Денеска, Генералното собрание на Организацијата на обединетите нации треба да гласа за итен прекин на огнот во Појасот Газа. Ова се случува само неколку дена по вето на Соединетите Американски Држави врз слична резолуција, претставена во Советот за безбедност. Иницијативата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img