НР Кина

Си Џинпинг: Независна Пaлестина во границите од 1967 – решение за палестинското прашање

Кина е подготвена да им помогне на Палестинците да постигнат внатрешно помирување и да ги промовира мировните преговори со Израел, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на својот палестински колега Махмуд Абас во Пекинг. „Фундаменталното решение за палестинското прашање лежи во...

НР Кина за првпат испрати цивил во вселената

Кина испрати уште еден тим астронаути во својата вселенска станица Тијангонг (Небеска палата). Астронаутите,  кои во Кина се наречени таиконаути, полетаа со вселенското летало Шенжу 16 од космодромот Џиукуан во северозападниот дел на земјата. Тие полетаа во вселената со ракетата Долгиот Марш 2Ф („Long March...

Кинеските инвестиции се засилуваат во Европа

Производителите на батерии од Кина брзо се прошируваат во Европа, реагирајќи на растечкиот европски пазар за електрични возила, вториот по големина пазар во светот за електрични возила. Имено, според студијата објавена од страна на институтот за кинески студии „Меркатор“...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Советот на Европа ги губи антифашистичките темели

Извештајот на ЕКРИ за Македонија предизвика реакции во македонската јавност поради едностраниот пристап, без согледување на принципот на реципроцитет...
- Advertisement -spot_img