Нигер

Заедно сме посилни – Мали, Буркина Фасо и Нигер се обединуваат во Конфедерација!

Буркина Фасо, Мали и Нигер, денеска на својот прв самит во главниот град на Нигер, Ниамеј, го ратификуваа сојузот обзнанувајќи дека ќе делуваат заедно во „конфедерација“, одлука што го означува нивниот конечен раскин со остатокот од западноафриканскиот блок на...

САД ја повлекува својата војска од Нигер

Соединетите Држави ќе ги повлечат своите војници од Нигер, изјави неименуван извор за Њујорк Тајмс, додавајќи дека е постигнат договор меѓу американскиот заменик државен секретар Курт Кембел и раководството на Нигер. Околу 1.000 американски војници се во Нигер, каде што...

Во главниот град на Нигер се одржа митинг против американското воено присуство

Илјадници Нигеријци се собраа во саботата во главниот град Ниамеј на митинг против присуството на американски војници во земјата. И покрај суспензијата на воената соработка што ја најави преодната влада на Нигер веднаш по посетата на американската делегација во март,...

Буркина Фасо, Мали и Нигер ќе формираат нова конфедерација

Трите земји неодамна го објавија своето повлекување од Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) под силно влијание на Западот и сега ги продлабочуваат врските со планираната конфедерација од три нации, соопшти во четвртокот Министерството за надворешни работи на Мали. На...

Франција ја затвора својата амбасада во Нигер

Франција ќе ја затвори својата амбасада во Нигер на „неодредено“ откако односите меѓу африканската земја и поранешната колонијална сила Франција драматично се влошија кога војската го собори профранцускиот претседател Мохамед Базум со државен удар на 26 јули 2023 година. ...

Франција ја изгуби Африка

94 француски сенатори во отворено писмо го известуваат Макрон и јавноста дека француската стратегија во Африка крахирала и дека мора да се пронајде друг начин за поврзување на земјата со континентот. „Денес Нигер, вчера Мали, Централна Афричка Република, Буркина Фасо...

Експлоатацијата на Африка како дел од империјалистичката агенда на капиталистите

Пишува: Реџеп Исмаил – Хактан – член на Презедиумот на политичката партија Левица Тезата дека европската економија не може да опстане без Африка не е дословно точна. А клучно е да се знае зошто е тоа така, бидејќи на тој...

Што се случува во Нигер – дали на повидок е војна во Африка?

Пред не повеќе од две недели, армијата на Нигер, предводена од полковникот Амаду Абдраман, ја суспендираше колонијалната про-француска власт во земјата. Веднаш потоа, армијата побара сите странски воени сили да ја напуштат земјата, но тоа не се случи. Освен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Двојните Аршини на Урсула фон дер Лајен – Обраќање на Европратеничката Лин Бојлан

Европратеничката Лин Бојлан од ирската политичка партија Sinn Fein и се обрати на Урсула фон дер Лајен во Европкиот...
- Advertisement -spot_img