МОН

Левица: Директорка на МОН блиска до Заев е одговорна за срамот со учебниците по математика

Последниот скандал со срамната математичка грешка повторно го разоткри неспособното работење на ПЕДАГОШКАТА служба при МОН, Секторот за учебници и педагошко советување и Оделението за одобрување на учебници. Педагошката служба при МОН е претворено во дувло на најматни зделки со...

Жестоки демонстрации во општина Чашка по противзаконското отварање на албанска паралелка во О.У Тодор Јанев (Видео)

Фејзбук статус на советникот од редовите на Левица во општина Велес - Игор Смилев БОЈКОТ, ПРЕКИН НА НАСТАВАТА, ТЕНЗИИ и ИНЦИДЕНТИ во општина Чашка после одлуката на МОН за незаконско отворање на албанска паралелка во О.У. Тодор Јанев. Додека министерот за...

Левица: Предлог – законот за образование на возрасни е аматерски

Соопштение на политичката партија Левица Последниот предлог од Владата на СДСМ-ДУИ и Министерството за образование и наука за (нов) Закон за образование на возрасни е еклатантен пример на неодговорно работење и аматеризам во државните институции. Наместо да гради сеопфатен образовен систем...

Студентски Отпор: МОН се обидува да го укине студентскиот субвенциониран оброк

Соопштение на студентската организација Студентски Отпор Како движење Студентски Отпор кое е секогаш на страната на студентите не се согласуваме со новиот начин на исплата на субвенционираниот студентски оброк поради неколку причини: - На еден месец пред почетокот на академската година,...

Левица: МОН со систематско решение за укинување на студентскиот субвенциониран оброк

Реакција на политичката партија Левица Два месеци пред почетокот на новата академска година, Министерството за образование сè уште нема детално објаснето како и каде студентите ќе можат да ја користат една од ретките владини мерки за поддршка на студентите. Информациите кои...

Студентски отпор: Студентската борба во наредната година ќе биде пожестока

Соопштение на движењето Студентски Отпор При крај е уште една академска година, а ние како студенти во истата наместо фокусот да ни биде академското надоградување, моравме да се бориме со институциите за нашите основни права. Најпрво, Владата најави укинување на студентскиот...

Тодороска: Новата наставна програма по историја и општество ќе создаде личности без капацитет за размислување

Фејзбук статус на Проф. д-р Катерина Тодорска, професор на Институтот на Национална Историја Дниве со внимание ја исчитав, или подобро ја анализирав новата Наставна програма по историја и општество за 6-то одделение подготвена од Министерството за образование и наука и...

Левица: Децата со попреченост и понатаму без образовни асистенти

Соопштение на политичката партија Левица Обезбедувањето образовна асистенција во средните училишта остана заглавена во новиот Закон за средно образование, кој со години е во собраниска процедура и кој очигледно не претставува приоритет за Владата наспроти законите кои експресно со европски...

Секоја година по десет отсто од македонските студенти заминуваат во странство

Секоја година се поголем е бројот на македонски граѓани кои одлучуваат да студираат надвор од земјата. Одлуката да заминат од Македонија и да студираат, како што велат, пред се ја носат поради можноста да се стекнат со квалитетно образование...

Левица: Образованието ни е сведено на импровизации

Реакција на секторот образование при политичката партија Левица КОНЦЕПЦИЈАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ СВЕДЕНА НА ИМПРОВИЗИРАНА НАСТАВА Уште на крајот на 2020 година, кога беше најавена Концепцијата за основно образование јавноста и стручните кругови жестоко ја осудија поради тенденциозноста, површноста и необмисленоста....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Социолошка анализа на „Нација во подем: Приказна за економското чудо на Израел“

Пишува: Кристијан Димков „Нација во подем Приказна за економското чудо на Израел“ е книга на Ден Сенор и Сол Сингер напишана...
- Advertisement -spot_img