Македонија

Тамара Јованов: Што значи живот во продолжена сиромаштија?

Пишува: Тамара Јованов – Апасиева –  Професорка на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип  Што значи живот во продолжена сиромаштија? Престанаа луѓето искрено да се дружат меѓусебно. Веќе нема слободно одење на кафе кај комшиите. Не знаеме ни дали...

На нозе цела ноќ!

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Повторно пролет, повторно вриење на крв и бунт, повторно време на емоционални и други уцени и пребројувања: зошто не си на протест (или контрапротест)? Зарем ги поддржуваш овие кои...

Македонецот во 21 век

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Во време на продолжена колективна траума низ која минува македонскиот народ (благодарение на вавилонската политика на Брисел, „добрите“ соседи ама најмногу на нашите божемни елити), кога најмногу се зборува...

Ексградоначалникот од СДСМ, дел од криминалната група којашто продавала дрога

Разбиена е криминална група којашто печалела пари од продавање дрога која потекнува од фирма којашто била регистрирана за одгледување канабис за медицински цели. На чело на групата е ексградоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев. Освен Стојчев, уапсени се и...

Граѓаните и натаму се потпишуваат за кандидатурата на Ванковска

И денес добивам информации за нови потписи во канцелариите на ДИК – и толку ми е мило на душата! Сончев саботен ден, релаксирана прошетка дури и кога знаат дека ова се потписи кои се “за секој случај”. Како да...

Изборите ќе „изедат“ 10,6 милиони евра

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 – та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми за избор на претседател на Република Македонија и како и за парламентарните избори. Од вкупно доставени 333 барања од медиумите...

Ванковска: Фалат уште 20-30 јунаци за да славиме и да се спремаме за битка

Престапниот ден во престапната година поминува, ама фалат уште 20-30 јунаци за да славиме и да се спремаме за вистинската битка! Тетратките ќе бидат во канцелариите на ДИК до 8 март на полноќ. Па кој сака да се запише...

Црвени во душата

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска На прв поглед изненадувачки, но годината ни почна со телевизиско емитување на мини-серијата „Црвениот поет“, и тоа во ударен термин (би рекле, медиумските експерти, во „прајм тајм“). Тоа обично...

Патот кон… ???

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Го користам називот на политичкиот ТВ магазин повеќе како метафора, отколку како повод за колумна. Со месеци и месеци темата е иста (само варијациите и формулациите се менуваат, а...

Кога на вистината ќе ѝ се затвори устата

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Во времето кога на една национална телевизија новинарот го „бришеше подот“ со еден истрошен политичар (кој дури и сакаше да биде претседател на државата), па мнозина беа егзалтирани од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тамара Јованов: Што значи живот во продолжена сиромаштија?

Пишува: Тамара Јованов – Апасиева –  Професорка на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип  Што значи живот...
- Advertisement -spot_img