Иран

Русија одбива да го осуди ракетниот напад на Иран врз Израел

Русија одбива да го осуди ракетниот напад на Иран врз Израел, а постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН, Василиј Небензија, рече дека иранскиот напад „не се случил во вакуум“, туку е резултат на неуспехот на Советот за безбедност...

Иран во ОН: Западот го штити Израел од геноцидот во Газа, а го напаѓа правото на Иран за самоодбрана

Обраќање на иранскиот претставник во ОН „Иран постојано предупредуваше за последиците од злонамерните активности на режимот врз регионалниот и меѓународниот мир и безбедност. Иран покажа максимална воздржаност. Сега е време окупаторскиот режим да сноси целосна одговорност за својот последици“. „Веќе...

Иран го нападна Израел, Нетанјаху избега од државата!?

Иран лансираше дронови кон Израел, објавија Израелските одбранбени сили (ИДФ), што е очекуваниот одмазднички напад за неодамнешното бомбардирање на иранскиот конзулат во Дамаск. Според АВС news 400 до 500 беспилотни летала и проектили ќе бидат лансирани кон Израел, додека...

Иран ќе купи седумстотини деведесет и еден метро воз вагони од Кина

По 7 години преговори, директорот на Техеран Метро, ​​Масуд Дорости, го потврди купувањето на 791 метро воз од Кина поради економските предизвици и истрошеноста на метрото. Минатиот месец, градоначалникот на Техеран, Алиреза Закани, одговорен за постигнување на договорот, објави дека...

Кинеските инвестиции во Иран се зголемија 10 пати за една година

Иранското Министерство за економија и финансии потврди дека кинеските инвестиции во земјата се зголемени за десет пати во текот на 2023 година во споредба со претходната година. Заменик-министерот за економија и претседател на Организацијата за странски инвестиции во Иран, Али...

Иран ја одби понудата на САД за „решавање“ на Јорданската криза

САД преку дипломатски канали му понудиле на Иран преку швајцарската амбасада да нападне еднa од неговите локации, но Иран не треба да возврати. Идејата беше дека ова ќе му овозможи на Вашингтон да го спаси лицето по нападот на...

Американските војници ќе го напуштат Ирак

Соединетите држави и Ирак се согласија да започнат разговори за иднината на воената коалиција предводена од САД во Ирак со цел да се постави распоред за етапно повлекување на војниците и крај на коалицијата, објавија двете влади. САД имаат континуирано...

Иран ги повика муслиманските земји да ги прекинат сите односи со Израел

Лидерот на Иран, ајатолахот Али Хамнеи даде свои забелешки во вторникот за време на состанокот со одговорните за конгресот на 24.000 маченици во провинцијата Техеран. Водачот ги критикуваше муслиманските власти за давање „погрешни“ изјави за геноцидната војна на Израел врз...

Иранска револуционерна гарда со акции против тероризмот (Видео)

Ноќе, Иранската револуционерна гарда изврши групни напади со балистички ракети и беспилотни летала врз две групи цели во Ирак и Сирија. Како одговор на терористичките напади во Иран и нападите врз командантите на шиитските милиции во Ирак. Нападите на...

Хутите нападнаа уште еден брод – Иран има целосна контрола врз Црвеното море

Командата на Хутите потврди дека денеска беспилотно летало на Хутите го погодило контејнерскиот брод Маерск Гибралтар во близина на брегот на Јемен. Не се знае степенот на штетата. Хутите продолжуваат да дејствуваат на доволно принципиелен начин што му овозможи на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img