Имран Кан

Официјално – САД подбутнала Пакистан да го смени премиерот

Американскиот Стејт департментот на САД уште лани ја охрабрувала пакистанската влада да го „бутнат“ Имран Кан од премиерската функција, покажуваат протечени документи до кои дошол Интерсепт. Поради неговата неутралност околу руско-укранскиот конфликт, која кулминираше со веќе познатиот цитат...

Голема победа на пакистанскиот народ – Имран Кан ослободен од притвор

Ситуацијата во самиот Пакистан е се уште турбулентна: луѓето продолжуваат да протестираат и се движат кон владината зона на Исламабад, а во градовите се стационирани армиски единици. Врховниот суд на Пакистан вчера пресуди дека притворот на поранешниот премиер Имран Кан е незаконски....

Уапсен поранешниот анти-западен пакистански премиер Имран Кан

Пакистанската војска го уапси поранешниот премиер на земјата Имран Кан, потврди за Радио Слободна Европа на 9 мај, сенатор поврзан со неговата партија Техрик-е Инсаф (ПТИ), откако се појавија извештаи во медиумите за неговото приведување. Локалната телевизија Гео ТВ објави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тамара Јованов: Што значи живот во продолжена сиромаштија?

Пишува: Тамара Јованов – Апасиева –  Професорка на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип  Што значи живот...
- Advertisement -spot_img