Хути

Лидерот на „Ансаралла“, Абдул Малик Ал-Хути: САД сакаат саудијците да ги вовлечат во сеопшта војна!

Подолу ви ја пренесуваме содржината од прес конференцијата на Ал-Хути, лидерот на Јемен, кој предупреди дека САД во соработка со регионалните сили, пред се Саудиска Арабија и Израел, прават обиди за да го вовлечат во војна целиот регион. Саудијците мора...

Западот започна со бомбардирање на Јемен

Соединетите Американски Држави и Велика Британија започнаа агресија против Јемен преку воздушни напади на повеќе локации со борбени авиони и томахавки испукани од воени бродови. „Брутална агресија против нашата земја е во тек, за што тие апсолутно ќе платат“,...

Кинеските и руските бродови непречено минуваат низ Црвеното Море и не се цел на Хутите

Според Хутите, тоа е затоа што Кина и Русија не ја олеснуваат агресијата на Израел против Газа и како резултат на тоа не се нивна цел во блокадата на Црвеното Море. Официјален претставник на Хутите изјави дека Кина и...

Што се случува со Хутите и пловидбата во Црвеното море?

Анализа на воениот експерт Дарко Тодоровски Интересни настани се развиваат околу Хутите и пловидбата во Црвеното Море Како што се сеќавате, со избувнувањето на борбите во Газа, Хутите почнаа да ја напаѓаат израелската територија со рекети и беспилотни летала. Но, се...

Акциите на Хутите ја имаат намалено пазарната вредност на израелските компании за 23%

Израелскиот весник „Глоубс“ објави дека поради блокадата на бродовите во Црвеното Море од страна на јеменските Хути, бродските компании од Израел изгубиле околу 23% од нивната пазарна вредност, што претставува загуба која се брои во милијарди долари. Блокадата не...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кина го изгради првиот нуклеарен реактор отпорен на распаѓање

За прв пат истражувачите од Универзитетот Цингхуа во Кина успешно демонстрираа реактор за нуклеарна фисија отпорен на распаѓање. Дизајнот...
- Advertisement -spot_img