Хамас

Израел се повлекува од јужна Газа, следуваат преговори во Каиро

Окупациските сили на израелската армија се повлекоа од јужните делови на Појасот Газа пред почетокот на новата рунда индиректни преговори со Хамас во Египет. Пред да се повлече, израелската армија прогласи победа во Хан Јунис, град во кој борбите...

Хамас го осудува терористичкиот напад во Москва

Официјално соопштение на палестинската организација Хамас „Во името на Аллах, најмилосрдниот, најмилосрдниот Ние во Движењето на исламскиот отпор (Хамас) најостро го осудуваме терористичкиот напад кој беше насочен кон цивили во руската престолнина Москва, и остави десетици мртви и ранети. Упатуваме искрено сочувство...

Кина: Сакаме да одржуваме добри односи со Хамас

Хамас е дел од палестинското национално ткиво и Кина е заинтересирана за одржување на односите со движењето, изјави вчера претставникот на Министерството за надворешни работи на Пекинг Ванг Кеџијан за време на средбата со шефот на политичкото биро на...

Делегација на Хамас во посета на Русија

Делегација на палестинското движење Хамас, предводена од шефот на Бирото за меѓународни односи, Муса Абу Марзук, во Москва се сретна со пратеникот на рускиот претседател за Блискиот Исток и африканските земји, заменик министерот за надворешни работи. „Разговаравме за начините за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img