Франција

Франција планира да испрати 2.000 војници во Украина

Директорот на Службата за надворешно разузнавање на Руската Федерација, Сергеј Наришкин за ТАСС изјави дека има информации за намерите на Франција да испрати воен контингент во Украина. Тој контингент моментално е во подготвителна фаза и ќе го сочинуваат околу...

Буркина Фасо, Мали и Нигер ќе формираат нова конфедерација

Трите земји неодамна го објавија своето повлекување од Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) под силно влијание на Западот и сега ги продлабочуваат врските со планираната конфедерација од три нации, соопшти во четвртокот Министерството за надворешни работи на Мали. На...

Франција ја затвора својата амбасада во Нигер

Франција ќе ја затвори својата амбасада во Нигер на „неодредено“ откако односите меѓу африканската земја и поранешната колонијална сила Франција драматично се влошија кога војската го собори профранцускиот претседател Мохамед Базум со државен удар на 26 јули 2023 година. ...

Тодоровски: Сад, Франција и државниот удар во Габон

Фејзбук статус на воениот аналитичар Дарко Тодоровски Според извори во Франција, владата на Петтата република е збунета за ситуацијата во Габон. Факт е дека лидерот на пучот и шеф на републиканската гарда, Брис Олигуи Нгуема е човек на САД. Властите...

Државен удар во Габон – уште еден „шамар“ за Франција и Западот

Група високи офицери на армијата на Габон рано утринава се појавија на националната телевизија, каде што рекоа дека ја презеле власта откако изборното тело на земјата објави дека претседателот Али Бонго добил трет мандат. Полицајците за телевизискиот канал Габон...

Франција ја изгуби Африка

94 француски сенатори во отворено писмо го известуваат Макрон и јавноста дека француската стратегија во Африка крахирала и дека мора да се пронајде друг начин за поврзување на земјата со континентот. „Денес Нигер, вчера Мали, Централна Афричка Република, Буркина Фасо...

Што се случува во Нигер – дали на повидок е војна во Африка?

Пред не повеќе од две недели, армијата на Нигер, предводена од полковникот Амаду Абдраман, ја суспендираше колонијалната про-француска власт во земјата. Веднаш потоа, армијата побара сите странски воени сили да ја напуштат земјата, но тоа не се случи. Освен...

Ирак и Франција потпишаа договор вреден 24,64 милијарди евра

Ирачката влада и францускиот производител на нафта TotalEnergy потпишаа долго одложуван договор вреден 24,64 милијарди евра. Овој договор се однесува на четири проекти поврзани со нафта, гас и енергија од обновливи извори во Ирак, пренесува Ројтерс. Договорот беше потпишан во 2021...

Социјализмот и животот – 1901 година [Жан Жорес]

Превласта на една класа е обид за деградирање на човештвото. Социјализмот, кој ќе ги укине сите класни привилегии, всушност и сите класи, го враќа човештвото на неговото највисоко ниво. Поради тоа, должност на сите луѓе е да бидат социјалисти. Нека...

Екс премиерот на Фрнација, Франсоа Фијон: Ако сакам ќе продавам рилети на Црвениот плоштад!

Поранешниот премиер на Франција, Франсоа Фијон, по сомневање за наводни „врски“ со Русија, некаде во мај оваа година, беше повикан на сослушување пред Истражната комисија за политичко, економско и финансиско мешање во Франција од страна на странски сили.Ваквите обвинувања...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img