ДУИ

Меџити најави преминување на пратеници од коалицијата на ДУИ во „Вреди“

„Европскиот фронт“ на ДУИ се намалува. Според најавите на лидерот на Демократско движење, Изет Меџити, партијата која е дел од коалицијата „Вреди“, тројца-четворица од вкупно 18 пратеници колку што доби мандати „Европскиот фронт“ на парламентарните избори, ќе се префрлат...

Демант од Левица – Не коалицираме со криминалци и предавници

Јавно ги демантираме малициозните наративи изготвени во кујната на ДПМНЕ кои избезумени од реалниот број на поддржувачи на Левица, не им останува ништо друго освен ширење лаги преку порталите блиски до нивните пропагандни центри, за како: "Левица била спремна...

Мојсоска: Трет ден како плочата од НОБ насилнички е тргната од функционерот на ДУИ, Нефи Усеини

Фејсбук статус на Генералниот секретар на Левица – Јована Мојсоска  Веќе трет ден како плочата од НОБ насилнички е тргната од функционерот на ДУИ во Охрид, Нефи Усеини. Дивоградбата се гради една година и иако има Решение за стопирање, ОЈО нема...

Левица: Амбасадорите на Османи работат против Македонија

Македонската дипломатија, предводена од СДС и ДПМНЕ изминатите три децении, иако поради партизираноста ја следат бројни примери на прекршување на дипломатското однесување и компромитирање на имиџот на нашата држава, отсекогаш ги почитувала најстрогите правила на дипломатската служба. Но, по...

Левица: Пратениците во неполн мандат извозеле над 68 милиони денари

По испратено барање за информации од јавен карактер од страна на координаторот на секторот Политички систем на политичката партија Левица, Кристијан Димков до Собранието на Република Македонија во однос на колку пари имаат пратениците земено по ставка патни трошоци,...

Советот на Европа бара повторно отварање на Хашките случаи – услов за влез на Левица во идна влада

Иако ДПМНЕ и СДС во 2002 година, па повторно во 2011 година ги амнестираа воените злосторници на УЧК, истовремено коалицирајќи со нив - сепак Советот на Европа бара повторно отворање на т.н. ХАШКИ случаи: Водството на ОНА, Малтретираните мавровски...

Ванковска: ДУИ ја гледаат Македонија како воен плен

Пишува: Проф. д-р Билјана Ванковска Среќавам во квечерина пријател кој нервозно се шета покрај својот дом, па застанавме на краток муабет. Ми вели дека е толку вознемирен што морал да излезе на воздух. Во прв миг не сфатив на што...

Дехари живее во стан кој не го пријавил изграден од компанија – донатор на ДУИ

Не престануваат скандалите за функционерите на ДУИ и компаниите блиски до нив. Имено, во медиумите излезе информација дека градоначалникот Фатмир Дехари живее во непријавен стан, сопственост на градежната компанија „АС Сењак“ и бизнисменот Селаудин АРИФИ. Фактички, градоначалникот на Кичево живее...

Левица: ДУИ предизборно си доделува 325 илјади евра

Во јавноста произлезе информација дека според Одлука за финансирање на граѓански организации, донесена од страна на Министерството на ГРУБИ, предизборно ќе бидат поделени околу 325 илјади евра народни пари на разни анонимни невладини организации, блиски до ДУИ. Имено, во дел...

Религискиот фанатизам околу членството во Европската Унија

Пишува: Јован Крајевски, член на Президиумот на политичката партија Левица Да заборавиме за момент на криминалите на СДСМ. Да премолчиме на сите неисполнети ветувања. Да стиснеме заби за сите трагедии што се случија и што сè уште се случуваат. Да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кина го изгради првиот нуклеарен реактор отпорен на распаѓање

За прв пат истражувачите од Универзитетот Цингхуа во Кина успешно демонстрираа реактор за нуклеарна фисија отпорен на распаѓање. Дизајнот...
- Advertisement -spot_img