Чебрен

Ванковска: Пропаста на тендерот за Чебрен е мала победа на еден долг пат

Фејзбук статус на проф. д-р Билјана Ванковска Тоа што пропадна тендерот за Чебрен е мала, но симболична победа на еден долг пат. Огромна благодарност за експертската јавност која успешно укажа колку погубно за националните интереси ќе беше давањето на Чебрен...

Победа за Македонија – Пропадна тендерот за изградба на Чебрен

Пропадна тендерот за Чебрен. Истече рокот во кој грчки Архиродон требаше да стави потпис на договорот за изградба на хидроцентралата. Банкарската гаранција со важност до 31-ви декември не е продолжена. Министерката за животна средина во телефонски разговор за Сител откри...

Разобличување на лагите на „директорчето“ од ЕСМ за Чебрен

Пишува: Дејан Трајковски професор на техничкиот факултет при УКЛО Минатата недела во емисијата „Топ тема“ за Чебрен на ТВ Телма имавме можност да го видиме директорчето од ЕСМ, кое професорот Димитров неколку пати мораше да го спушта на земја со...

Левица: Каде се 50 милиони евра годишно од еколошката такса на Заев

Граѓаните повторно ја дочекаа зимата обвиени во токсичен воздух, а Скопје достигна и во топ 10 градови кои се најзагадени во светот. Владата на СДС во два мандати покажа тотална неспособност да се справи со овој горлив проблем, кој...

Отворено писмо до Димитар Ковачевски

Фејзбук статус на Проф. д-р Дејан Трајковски од Технички факултет Битола Почитуван г. Премиер, Ви благодариме на прашањето зошто во изминатите 40 години не била изградена реверзибилната хидроелектрана „Чебрен“, како и за можностa накратко да ги изложиме главните причини зошто токму...

Молчењето е соучешништво за Чебрен

Постапката за потпишување на штетниот договор за Чебрен, за кој инженерската фела, со подробни анализи покажа дека е многукратно штетен за Македонија, е во завршна фаза. Дури и ставањето на менторот на оваа криминална продажба на американската „црна листа“...

Мицкоски го почна а СДС го заврши тендерот за Чебрен

Периодов се потврди дека енергетската визија на коалицијата СДС – ДПМНЕ во однос на приватниот капитал воопшто нема никаква разлика. Откако енергетската заедница силно се спротистави на скандалозната продажба на Чебрен, Мицкоски ретерираше од својот поранешен став како директор...

Средба на Крмов и Димитров: Со продажбата на Чебрен се продава суверенитетот на државата

Вчера (02.11.2023 година), во Собранието на Република Македонија, пратеникот на Левица - Борислав Крмов оствари средба со професорот Константин Димитров, кој е дел од Здружението на инженери. На конструктивната средба, беше потврден ставот дека скандалозниот договор со грчката компанија „ППЦ-Архиродон“...

Трајковски: Зошто струјата кај нас ќе поскапи за 15%?

Фејзбук статус на Проф. д-р Дејан Трајковски Многумина денеска се прашуваат зошто, поради поскапувањето на електричната енергија на европските берзи, енергијата морала и кај нас да поскапи за 10-15%? Објаснувањето е едноставно. Македонија увезува околу една третина од своите годишни потреби...

Левица: Власта ќе уништува плодно земјиште за приватни фотоцентрали

Владата на СДС и ДУИ, следејќи ја неолибералната агенда и корпоративниот СТРАНСКИ интерес, решила по секоја цена да го уништи домашното земјоделското производство. Во процедура се измени на Законот за земјоделското земјиште, на предлог на министерот ЉУПЧО НИКОЛОВСКИ, со кои...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кина го изгради првиот нуклеарен реактор отпорен на распаѓање

За прв пат истражувачите од Универзитетот Цингхуа во Кина успешно демонстрираа реактор за нуклеарна фисија отпорен на распаѓање. Дизајнот...
- Advertisement -spot_img