Бугаризација

Пратениците на Левица го бојкотираа годишното обраќање на невидливиот претседател на Републиката

Ја известуваме македонската јавност дека двајцата опозициски пратеници на Политичката партија Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов – традиционално, веќе трета година по ред, не присуствуваа на пленарната седница, на која се обрати...

Партизанска Левица: Од чукање по гла на работничкиот Народ

Пишува: Билјана Шаторова Не ги сакам СДСМ. Не ги сакам ДПМНЕ. Во најцрниот период од животот кој ми беше како погреб без мртовец ми го оставија женското дете на ЦЕДИЛО. Молчеа за ќотекот врз моето женско дете. А, тепањето со...

(Видео) Левица: 6 години предавство – 6 години борба

Предизвиците на нашето време на плеќи ни ја ставија борбата за одбрана на македонските интереси и темели на државноста. Во оваа борба безрезервно и постојано Левица е на страната на народот кој одлучно се спротиставува на погубните процеси кои...

Левица: Шест години од почетокот на бугаризацијата во Македонија

Реакција на политичката партија Левица На 1-ви Август 2017 година беше потпишан популарно наречениот „Договор за добрососедство“ со Бугарија, од страна на тогашната квислиншка власт предводена од Зоран Заев, по што официјално започна процесот за бугаризација на Македонија, предводен од...

Левица: Бугарска фондација се обидува да го бугаризира ФК Вардар

Реакција на сектор спорт при политичката партија Левица Бугарски ФБ профили повикуваат на собирање финансии за спонзорство на бугарски клуб кој би се натпреварувал во Македонија истакнувајќи дека Фондација Македонија ( бугарска организација ) ќе биде сопственик на истиот со...

Говор на Кристијан Димков на ораторскиот натпревар организиран од Европско Движење

„Зборувам со Европа“ Никогаш не се случило, само еднаш и еве сега вторпат во историјата на Европската Унија да се побара од една држава кандидатка двапати да го промени својот Устав и да изврши две национални предавство во само неколку...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пабло Неруда – Чилеански Писател и Комунист

На денешен ден 12.07.1904 година е роден големиот чилеански писател и комунист Нефтали Рикардо Рејес Басоалто кој подоцна се...
- Advertisement -spot_img