Украина нападна руско училиште во пограничниот регион Белгород

Во саботата, украинските сили го гранатираа Шебекино во рускиот регион Белгород, изјави гувернерот Вјачеслав Гладков.

Гладков рече дека најмалку едно лице е повредено, додавајќи дека жителите биле предупредени преку СМС и биле повикани да побараат засолниште. Шебекино е на околу 20 километри (12 милји) од украинската граница.

Локалните медиуми објавија дека повеќе од десет проектили го погодиле градот додека ѕвонеле сирените за воздушен напад. Како што се наведува, било погодено училиште. На фотографијата споделена на социјалните мрежи се гледа дека покривот е оштетен.

Извештаите велат дека никој не е повреден во училиштето бидејќи е затворено во сабота, а учениците имаат онлајн настава.

Превземено од: https://www.rt.com/russia/575881-shebekino-school-shelled-report/

Последно