Во декември 2023 година, Рејчел Кори, исто така, се разнесе во знак на протест против геноцидот во Газа.

Во неделата попладне, активен американски војник се самоуби пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест против геноцидот во Палестина.

На видеото објавено на социјалните мрежи, 25-годишниот војник Арон Бушнел се гледа како се полева со запалива течност и се запали додека не го зафати пламенот. Додека го прави овој чин што би довел до негова смрт, американскиот војник извикува „Слободна Палестина“.

„Јас се викам Арон Бушнел. Јас сум активен припадник на воздухопловните сили на САД и повеќе нема да бидам соучесник во геноцид. Ќе се вклучам во екстремен чин на протест, но во споредба со она што луѓето го доживуваат во Палестина од страна на нивните колонизатори, тоа воопшто не е екстремно. Ова е она што нашата владејачка класа одлучи дека ќе биде нормално. Слободна Палестина!“, вели тој во видеото.

„Многумина од нас сакаат да се запрашаат: „Што би правел кога би бил жив за време на ропството? Или американскиот југ за време на Џим Кроу? Или апартхејд? Што би направил ако мојата земја изврши геноцид? Одговорот е, ти го правиш тоа. Токму сега“, објави Бушнел на X (Твитер) неколку часа пред да се самоубие.

Последната прошетка на Арон Бушнел, 25-годишен припадник на американските воздухопловни сили, кој се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест против вмешаноста на САД во израелскиот геноцид во Газа.

Метрополитенската полиција на Вашингтон веднаш реагираше на инцидентот. Воздухопловните сили на САД потврдија дека припадник на нивните редови бил вмешан во инцидентот, но не соопштија повеќе детали.

Противпожарната служба и службите за итни случаи посочија дека Бушнел бил итно пренесен во болница со „критични“ повреди. Американскиот војник почина неколку часа подоцна.

Во последните недели, противењето на израелската офанзива во Газа се прошири низ САД, каде што активистите за човекови права бараат итен прекин на огнот.

„Ова не е прв инцидент на самозапалување во САД поради тековната војна во Газа. Во декември, демонстрант се самозапали пред израелскиот конзулат на Атланта“, се сеќава Индустан Тајмс, мислејќи на Рејчел Кори, мировна активистка која исто така го избра саможртвувањето како екстремен облик на протест.

„Многумина во САД се лути поради „нечувствителниот став“ на администрацијата на Бајден, која во неколку наврати стави вето на резолуцијата за прекин на огнот во Советот за безбедност на Обединетите нации“, се додава.